Ana Sayfa Kültür & Sanat Tosun Paşa’nın Ardında Meğerse Bir Trajedi Saklıymış

Tosun Paşa’nın Ardında Meğerse Bir Trajedi Saklıymış

1977 yılında vizyona giren ve Kartal Tibet’in ilk kez yönetmenlik yaptığı bir film olan Tosun Paşa ile ilgili yıllar sonra bir gerçek ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 18 Mayıs 2017 Perşembe 18:14
Tosun Paşa’nın Ardında Meğerse Bir Trajedi Saklıymış

1977 yılında vizyona giren ve Kartal Tibet’in ilk kez yönetmenlik yaptığı bir film olan Tosun Paşa ile ilgili yıllar sonra bir gerçek ortaya çıktı.

Filmin ana karakterlerinden birini oynayan sanatçı Zihni Göktay, verdiği bir röportajda filmde kayınpederini oynayan Akil Öztuna‘nın set kazası sebebiyle vefat ettiğini itiraf etmiş.

Film de hikaye gereği; aldığı darbeden sonra hafızasını yitiren Akil Öztuna gerçekten de deve üzerinde yapılan bir çekim sırasında düşerek hastahaneye kaldırılmış ve iç kanama sebebiyle vefat etmiş.

Filmin çekimlerinin aksamaması için Öztuna‘nın tedavisine ara verilmesi bile istenmiş fakat Öztuna‘nın çocukları buna izin vermemiş.

 

Bu sebeple de Öztuna filmin belirli bir kısmından sonra hiç gözükmemiş. Göktay ona dönemi şöyle anlatıyor:

“Tosun Paşa 35 mm ile çekildi. Kartal Tibet’in de ilk rejisiydi. Güreş yarışları, yumurta yarışları, çuval yarışları vardı. 27 iş günü çalıştık. Ne kadar prova yapsak da yapsak bir kere de çekilemiyordu tabi. 35’lik film de karaborsaydı o dönem, çok pahalıydı. Bir kere de olmayınca Kartal Abi çok sinirleniyordu çünkü o da Ertem Eğilmez’e hesap veriyordu. Aytaç Öztuna’nın babası Akil Öztuna vardı. Adile Naşit’in kardeşini oynuyordu. Kemerburgaz’ın çölünde deveden düştü, iç kanama geçirip öldü. Akil Öztuna ölmeden önce ilk yardım hastanesinde hasta yatağında bağladılar filmi. Aman bir boşluk olmasın, montajda bir şey olmasın diye”

 

Akil Öztuna ile ilgili görsel sonucu


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir