Ana Sayfa Spor TFF ve Digiturk'e soruşturma

TFF ve Digiturk'e soruşturma

Rekabet Kurumu, Türkiye Futbol Federasyonu ile Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş. (Digitürk) hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 11:20
TFF ve Digiturk'e soruşturma

Süper Lig yayın haklarının devri konusunda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş. (Digiturk) arasındaki sözleşmenin süresinin iki yıl uzatılıp uzatılmadığının araştırılması ve bu iddiaların doğruluğu halinde işlem yapılması talebi üzerine başlatılan ön araştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı. Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 6 Aralık 2012 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 41. maddesi uyarınca Türkiye Futbol Federasyonu ile Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, TFF ile Digiturk tarafından Paket A Yayın Hakları Sözleşmesi kapsamında yayın haklarının 2015-2016 ve 2016-2017 futbol sezonlarını da içerecek şekilde devrine yönelik olarak imzalanan 21.05.2012 tarihli sözleşmenin, 30.04.2012 tarihinde 12-23/659-181 sayılı Rekabet Kurulu kararıyla muafiyet tanınmayan sözleşmeye göre daha kısa süreli hak devrini düzenlediği anlaşılmakla beraber Kanun’un 4. maddesinin uygulanmasından muaf tutulabilmesi için gerekli şartları karşılayıp karşılamadığına dair bireysel muafiyet değerlendirmesine tabi tutularak, ilgili taraflarca 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla soruşturma başlatılmasına karar verildi."


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir