Ana Sayfa Gündem Tahayyül edilemiyorsa dikkate alınır mı?

Tahayyül edilemiyorsa dikkate alınır mı?

TÜRKAV Başkanı açıklamalar yaptı

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2017 Perşembe 22:05
Tahayyül edilemiyorsa dikkate alınır mı?

İnsanoğlu var olduğu ve kendi şuuruna vardığı günden beri aradığı cevap “Hakikat nedir” olmuştur. Ülkemizin içeride ve dışarıda yığınla meselesi bulunurken futbolla gündemi oluşturan yorumcu, İzmir marşı ile başlayan yorumlarla gündeme bir yenisini eklemiştir. Peki neden? ATATÜRK’ le ilgilendirilmesini siyası bulan bir futbol yorumcusu gündemi neden meşgul etmektedir. İzmir marşının o dönemden günümüze tarihi hakikati bulunmasına rağmen, spor yorumcusu taraftarların anlayışlarını ve dua edilmesini futbolla siyasi değerlendirmesini neden yapılmıştır. Futbol müsabakalarını izlerken bile saha da takımına yedekten giren futbolcu, haç işareti yaparak bir inancın ifadesini ortaya koymasına, o, ülkelerin futbol yorumcularının eleştirisi olmakta mıdır?
                Kamuoyunun özellikle futbol taraftarları olarak tribünleri dolduranların düşüncelerine yeni kapılar açan spor yorumcusu, kendisine özgü yükselen değerler üretememektedir.
                Futbolda sonuç alınmasını duaya bırakmayan bu yorumcunun ifadesi doğrudur.  Ancak, Rıdvan Dilmen’ in televizyonlarda dolaşarak yorumuna devam ederek umut verici gelişmelere katkı sunmasını değerlendirmek mümkün müdür?
                 Sporun birleştirici evrenselliği ile ülkelerdeki her takımın ve Milli takımların başarısında aramak doğru olanıdır. Evrensel değerleri maske olarak kullanmak suretiyle kendi bakış açılarına haklılık için tartışma açmak abesle iştigal değil midir?
                Televizyon ekranlarında bu anlayış sahiplerinin spor değerlendirmeleri gerçekçi görülebilmekte midir?  Milli takım formasına sahip olunsa da bu yanlış giderilmekte midir? Türk spor kamuoyunun ekranlarını demokratik gelişmişliği ile bu anlayış sahiplerine kapatarak göstermelidir.
                Ressam, müzisyen gibi sporla ilgili yorumcularda kamuoyuna karşı sorumludurlar. Açıklamaları ve davranışları, renk, ses gibi elemeye, seçmeye ve değiştirmeye tabi olmaktadır. Bütün bu özellikleri gereği tam manasıyla tahayyül edilemiyorsa, spor yorumcusu dikkate alınmamalıdır.
                Türk futbol taraftarlarının değerlerinden uzak, hatta fikirlerine karşı kendi haklılığını gören yorumcular dün olduğu gibi bu günde olmaktadır. Dolayısıyla, yorumcuların tespitlerindeki isabeti demokratik anlayışla tayin edecek olanlarda özellikleriyle kamuoyudur.  
                ATATÜRK, sporun zeki, çevik ve ahlaklısını öne çıkarmıştır. Futbol sahalarında da yazılı olan bu sözünü çok daha anlamak gerekmektedir.

 


Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir