Ana Sayfa Bölgesel Rus uçağı Karadeniz'de düştü

Rus uçağı Karadeniz'de düştü

Rusya Savunma Bakanlığı'na ait, 92 kişiyi taşıyan Tu-154 tipi uçak Soçi'den havalandıktan sonra Karadeniz'e düştü. Uçaktakilerin çoğu Kızıl Ordu Korosu'ndandı. Rusya'nın Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü'nde bulunan personele yeni yıl konseri vereceklerdi. Rus Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, düşen uçaktan kurtulan olmadığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 25 Aralık 2016 Pazar 20:35
Rus uçağı Karadeniz'de düştü

Rusya’nın başkenti Moskova'da gazetecilere açıklama yapan Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Moskova'dan havalanan ve Soçi'de yakıt ikmali yapıp Suriye'nin Lazkiye kentindeki Rus askeri üssüne gitmesi planlanan Savunma Bakanlığı'na ait Tu-154 tipi uçağın, saat 05.25'te Soçi'deki Adler Havalimanı'ndan havalandıktan sonra 05.27'de radardan kaybolduğunu aktardı. Konaşenkov, "Uçağın düştüğü yer tespit edildi. Sağ kurtulan olduğu yönünde işaret yok" dedi.

Arama kurtarma çalışmalarına dört gemi, dört helikopter, bir uçakla bir insansız hava aracının katıldığını ifade eden Konaşenkov; Rusya'nın Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü'ne doğru yola çıkan Tu-154'ün parçalarının, Soçi kıyılarında Karadeniz'in 70 metre derinliklerinde tespit edildiğini söyledi.

Konaşenkov, 4 kişinin cesedine ulaşıldığı bilgisini paylaştı.

Savunma Bakanlığı 92 kişiyi taşıyan uçakta kimlerin yer aldığına dâir bir liste de açıkladı. Buna göre uçakta Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Aleksandrov Kızıl Ordu Korosu'ndan 64 müzisyen, 9 gazeteci, 8 asker, 1 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, 2 bakanlık yetkilisi ve 8 mürettebat vardı.

Kızıl Ordu Korosu, Rusya'nın Akdeniz kıyısında; Lazkiye'de bulunan Hmeymim Hava Üssü'ndeki personele yeni yıl konseri verecekti.

Dünyanın en büyük ordu korosu olan, 1928'de özellikle savaş koşullarında askerlere ve SSCB halklarına moral vermek amacıyla gösterilerine başlayan Kızıl Ordu Korosu; değişik birliklerden gelen, farklı rütbelerde subay ve askerlerin görev aldığı solistler, koro elemanları, orkestra ve dans gruplarından oluşuyor.

 

 

Suriye'ye gitmesi planlanan ancak yakıt ikmali yaptıktan sonra Karadeniz'e düşen Tupolev-154 uçağı 1983'te üretildi. Uçağın son tamiratı Aralık 2014'te, son bakımı ise bu yılın Eylül ayında yapıldı. Uçağın toplam uçuş süresinin yaklaşık 7 bin saat olduğu ifade ediliyor.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir