Ana Sayfa Gündem Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak!

Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak!

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte, artık polis internet abonelerinin kimlik bilgilerine ulaşabilecek. İşte 680 nolu KHK'nın detayları!

Giriş Tarihi: 7 Ocak 2017 Cumartesi 08:08
Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak!

Son dönemde ülkemizde yaşanan hain terör saldırıları sonrasında, özellikle sosyal medya sitelerinde sahte hesaplar üzerinden terörü destekleyen paylaşımlar yapılmaya başlandı.

Emniyet tarafından paylaşılan e-posta adreslerine bu paylaşımlar hakkında yoğun şikayetler gelirken, polisin yetkisini artıran yeni bir adım atıldı. Polis, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir! Olağanüstü hal kapsamında Resmi Gazete'de yayınlanan 680 nolu KHK'da; "Polis, sanal ortamda işlenen suçlarda, yetkili Cumhuriyet başsavcılığının tespiti amacıyla, internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmaya, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir.

Erişim sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları talep edilen bu bilgileri kolluğun bu suçlarla mücadele için oluşturduğu birimine bildirir" maddesi yer alıyor. Yani, internet ortamında bir suç işlediğinizde internet hizmeti aldığınız firma, Emniyet yetkililerine kimlik bilgilerinizi vermek zorunda. Ayrıca, 680 nolu KHK'da yer alan karar ile birlikte, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından verilen yayın yasağı kararına uymayan medya kuruluşları, 1 gün yayın durdurma ve ihlalin tekrarı halinde lisans iptaline kadar giden cezalar ile karşılacaklar.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Darbeci Yazıcı'nın ilk ifadesi

Darbeci Yazıcı'nın ilk ifadesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir