Ana Sayfa Trabzon Haber Pideye zam geliyor

Pideye zam geliyor

Karadeniz Gazetesine konuşan Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik Ramazan ayında uygulanacak pide fiyatlarını açıklarken, fiyatlardaki değişimin sebebinin maliyet artışı olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 22 Mayıs 2017 Pazartesi 10:56
Pideye zam geliyor

Mücadelenin sembolü olan bir iş yaptıklarını ve 2018 yılının başında oluşturdukları bir projeyi sürpriz bir şekilde açıklayacaklarını belirten İlik bu proje ile sadece Trabzon’da değil tüm Türkiye’de ses getireceklerini belirtti.

Beraberindeki Trabzon Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu üyeleri Murat Balcı, Salim Avcı, Ahmet Bayraktar, Bünyam Ergün, Mahmut Özen ve İsmail Aydemir ile yaptıkları çalışmalardan bahseden Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, fırıncılık sektörünün Trabzon’daki durumu hakkında da bilgi aktardı.

DAHA HASSAS DAVRANILMALI

Vatandaşın sofrasına hakkıyla ekmek ulaştırmak için çalıştıklarını belirten Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, bu sebeple fırıncılara karşı daha hassas davranılması gerektiğini söyledi. İlik, “Bizim yaptığımız iş zenginin de sofrasında fakirin de sofrasında. Ekmeğimiz alın terimizin sembolüdür. Herkesin verdiği mücadelenin sembolü olan ekmeği yapıyoruz. Yaptığımızın emeğin karşılığı olması gerekiyor. Vatandaş evinde uyandığında ekmek için markete veya bakkala gidip ekmeğini alıyor, fırından ekmeğini istiyor. İşte bunun için vatandaşlar uyurken bizler çalışıyoruz ki ekmekler sabah hazır olsun diye. Bu yüzden fırıncıya karşı biraz daha özverili ve saygılı davranılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALAR HİJYEN GETİRDİ

Fırıncılar Odası olarak Trabzon’da yürüttükleri çalışmaların ardından birçok değişim ve gelişim sağladıklarını aktaran İlik, bu çalışmaları sayesinde ekmekte zaten marka olan Trabzon’un adını daha faza duyurduklarını belirtti. İlik, “Bizim oda olarak çalışmalarımız sayesinde hijyen arttı ve fırınlarımıza kalite geldi. Göreve geldiğimizde ilk iş olarak 600 kardeşimize hijyen kursu verdik. Önce eğitimden başladık işe. Hamur yoğururken fırıncının başında bonesi olmalı, bunun dahi eğitimini verdik. Çalışırken sigara içmemesi gerekiyor fırıncının, bunları tek tek anlattık. Trabzon ekmek anlamında zaten Türkiye’nin markası. Ayrıca Türkiye’nin en temiz ve hijyen iliyiz” şeklinde konuştu.

FIRINCILAR RAMAZANA

Ramazan ayında da vatandaşa kaliteli hizmet vermek için hazırlıklarını tamamladıklarına değinen İlik, “Ramazan öncesi hazırlıklarımız tamam. Kabuk odun, un, susam gibi ihtiyaçları tamamlamak üzereyiz. Bu yıl da Ramazan’da vatandaşlarımıza her yıl olduğu gibi güzel bir hizmet sunacağız” dedi.

VERİLEN EĞİTİM KALİTEYİ ARTTIRDI

Trabzon Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Balcı, görevde bulundukları süre zarfında esnafa yönelik bilgilendirme toplantıları da gerçekleştirdiklerini belirterek, okullarda da fırıncılıkla alakalı eğitim vermek için çalışma yürüttükleriniifade etti. Balcı, “Esnafımızla yaptığımız toplantılarda ekonomik olarak nasıl rahatlayabileceğimiz konusunda da çalışmalar yaptık. Esnafımızın geliri ile gideri arasındaki dengeyi nasıl kurmaları gerektiğini toplantılarımızda esnaflarımıza anlattık. Esnafın ekonomik sıkıntısı ne kadar az olursa işin kalitesi de o kadar artıyor. Esnafımız eskiye oranla çok daha iyi durumda. İstihdamı artırmak adına da Meslek Lisesi’nde bir sınıf açtırmak için çalışıyoruz. Alt yapı hazırlandı ve önümüzdeki dönemde bu sınıf açılacak. Bu bölümden mezun olanlar direk olarak işe başlayacak. Böylecei istihdama da katkı sunmuş olacağız” sözlerini kullandı.

SÜRPRİZ PROJE 2018’DE

İlik, 2018 yılının başında açıklayacakları proje ile Türkiye gündemine oturacaklarından da bahsetti. Buna ek olarak fırıncıların işini anlatmak adına bir film projeleri de olduğundan bahseden İlik bu düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Çalışmalarımızın içinde en önemli gelişmelerden biri de şehirde yaşanan ekmek üzerine oynanan rekabet ortadan kalktı. Her yerde, her noktada ekmeğin tek satışı fiyatı var. Tabi ki bu olay da kendiliğinden gelişmedi. Bunun için çok mücadeleler verdik. Yılbaşından sonra açıklayacağımızı büyük bir proje var. Bu proje ile sadece Trabzon’da değil tüm ülkede ses getireceğimize inanıyorum. Yılbaşına kadar şimdilik sürpriz olsun. Ama şehrin gündemine oturacak bir proje olacak bu çalışma. Ayrıca, vatandaş evinde uyurken fırıncının evinden fırına gelişi, ekmeği hazırlayışı ve pişirişini anlatan kısa film projemiz de var. Bunu da ekmeğin hikayesi adı altında hayata geçirmeyi amaçlıyoruz.”

VATANDAŞIN DERDİNE ÇARE

Trabzon Fırıncılar Odası olarak sosyal anlamda da bir çok faaliyet yürüttüklerini belirten Trabzon Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Salim Avcı şu açıklamalarda bulundu: “Sosyal faaliyetler konusunda da çalışmalarımız sürüyor. Bir TIR kumanya yaptık ve Kilis’teki mülteci kardeşlerimize yolladık. Yine bir iş adamı kardeşimizle birlikte odamız bir TIR kumanya hazırlayarak Bayırbucak’a yolladık. Öğrenci bursları veriyoruz. Aynı zamanda bize ulaşan hiçbir kardeşimizi kapımızdan çevirmedik. Herkesin derdini aşmaya çalıştık. Vatandaşımızın her derdine çare olmak için mücadele ediyoruz.”

PİDEYE 25 KURUŞ ZAM

Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, pide fiyatlarında yapılacak değişimler hakkında da şunları kaydetti: “Ramazanla alakalı en çok merak edilen konulardan biri de pide fiyatları. Vatandaşlarımız tabi ki fiyatta değişim olacak mı, olmayacak mı diye soruyor. Rakam netleşti. Biz vatandaşımızın ve esnafımızın hakkını kollamak adına burada bu görevi yerine getiriyoruz. Kimseyi mağdur etmemeliyiz. Bu söylemimizin arkasındayız ve ondan dolayı da zam yapma adına değil, maliyetler arttığı için yeni fiyat belirlemek zorunda kaldık. Geçen yıl 3 lira olan 500 gram susamlı pidemiz bu yıl 3.25 kuruşa, 540 gram olan susamsız pidemizi de 2.75’ten 3 liraya çıkarttık. Esnafımızın ve vatandaşımızın mağdur olmaması için bu fiyatı uygulayacağız. Halkımıza da esnafımıza da hayırlı olsun.”

20-30 SENE OTURMAYACAĞIZ

Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik fırıncılar için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirterek, “Kar yağışında belediyelerin giremediği yerlere kadar girdik ve vatandaşımıza en zor şartlarda bile ekmeğini ulaştırdık. Bu yolda görevimize devam ediyoruz. Bizim bu koltuklarda 20-30 sene oturmak gibi bir hedefimiz yok. Projelerimizi hayata geçirip genç kardeşlerimize tabi ki buraları bırakacağız ancak devam eden çalışmalarımız olduğu için önümüzdeki dönem yine adayız” dedi.

EKMEĞİMİZİ EKMEKLE KAZANIYORUZ

İlik sözlerini şu şekilde tamamladı: “Haksız rekabet ortadan kalkınca bu vatandaşa da yansıyor. Çünkü fırıncı ayakta durduğu zaman, çevresine de faydalı oluyor. Fırıncılarımız para kazanınca iş yerlerini geliştirdiler. Tadilat yapıp fırınlarını düzenlediler. Ben de işyerimde değişim yaptım ve yeniliğe ayak uydurduk. Bizim derdimiz arkamızda hoş bir seda bırakmak. Ekmeğimizi ekmekle kazanıyoruz.  Bundan sonra da esnafımız ve şehrimiz adına sosyal faaliyetlerde olacağız. Trabzon Fırıncılar Odası olarak her güzel işin içerisindeyiz. Amacımız bağcıyı dövmek değil helalinden üzüm yemek. Üzümü yerken de çevremizdeki ve yakınımızdaki kişilere de bu üzümden ikram etmek. Trabzon için güzel şeylerin olmasından yanayız. Değişimde hareket, harekette bereket vardır diyoruz biz.”

BİN 500 KİŞİYE BEDELSİZ EKMEK

Görevleri süresince ihtiyaç sahipleri lehine çalışmalar yürüttüklerini belirten İlik, “Bizden önce fırıncılık sektörü çok dip bir noktadaydı. Fırıncı sektörünü ayağa kaldırırken haksız rekabetin de önüne geçtik. Bunu yaparken de ihtiyaçlı vatandaşlarımıza kurduğumuz marka sistemi sayesinde yardımcı olduk. Mülteci kardeşlerimizle alakalı da Trabzon Fırıncılar Odası olarak çalışma yaptık. Trabzon merkezdeki mahallelerin tamamında ortalama bin 500 kişiye fırıncılar olarak karşılıksız ekmek veriyoruz. Üyelerimiz bin 500 ekmeği ihtiyaç sahiplerine bedelsiz ulaştırıyor. Bunu yaparken daha önceki yıllardaki gibi askıda ekmek yöntemini kullanmıyoruz. Vatandaşın yüzünü de kızartmıyoruz. Ya marka veriyoruz, ya da kendiliğinden geliyorlar ve parasını vermiş gibi ekmeklerini veriyoruz” diye konuştu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Dolmuşa zam geldi

Dolmuşa zam geldi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir