Ana Sayfa Siyaset Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Verilecek!

Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Verilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, uzun süredir gündemde olan rant vergisi ile ilgili yeni bir değerlendirmede bulundu.

Giriş Tarihi: 13 Ocak 2017 Cuma 22:41
Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Verilecek!

Belediyeler yasası üzerinde çalıştıkları önemli konulardan birinin imarla ilgili olduğunu dile getiren Bakan Özhaseki, “Parsel bazında imar tadilatı yapmayı belediyelere neredeyse yasaklıyoruz. Bir mahallede herkes belli bir emsalde inşaat hakkını kullanırken birisinin torpilli olarak gelip aradan sivrilerek fazladan bir şey yapmasını engelleyecek bir metin hazırlıyoruz.

 

Halihazırdakiler müktesep hak sınırında olduğu için mevcut olanları kapsamıyor. Plan tadilatları elbette kurallarına uygun olarak her zaman yapılabilir. Ancak değişim ve dönüşüm esnasında yeni yapılan planlarda hak sahibine, arsa sahibine veya değişim isteyene bir menfaat sağlıyorsanız işte bunun tespitinin yapılması gerekiyor. Buna değer artış payı diyoruz” dedi. Özhaseki, şöyle devam etti: “Kimi diyor ki ‘yüzde 50’sini alalım’, kimi de ‘yüzde 100’ünü alalım.’ İlla nakdi olmayabilir.

 

Para veremez adam arsadan pay, konut verilebilir devlete. Bunun nasıl tespit edileceği, yüzde kaçının alınacağı, sonra kimler arasında pay edileceği biraz tartışmalı bir nokta. Büyükşehir Belediyesi ‘bunların planlarını ben yapıyorum benim almam gerekiyor’ diyor. İlçe belediyelerde diyor ki ‘bunların inşaat izinlerini ben veriyorum benim almam gerekir.’ Bakanlık da diyor ki ‘kentsel dönüşüme kaynak lazım. Kaynağı nereden bulacağız.’ Belki adil olanı burada büyükşehir ilçe ve bakanlığın arasında pay edilmesi. Önümüzdeki günlerde tartışılarak çözüm bulunacak.”

 

DEVRİM GİBİ YASA

Önümüzdeki ayın başında şehircilik şurasını toplayacaklarını belirten Bakan Özhaseki 4 yıldır süren dönüşümde istenilen hızla ulaşılamadığını dile getirdi. Özhaseki, “Bir de istediğimiz doğrulukta yapamıyoruz bu işi. Nereden baksanız 6-7 milyon binanın değişimi ve dönüşümü lazım” dedi.

 

Dönüşüm çalışmalarının da yoğunluk arttırılarak yapılmasını eleştiren Özhaseki, “Bolca ev çoğaltıyorsunuz, ticaret mekanı çoğaltıyorsunuz. Ama insanların soluk alacakları mekanları çoğaltmıyorsunuz. Bu bir felakettir. Bir taraftan da binaların silueti hepimizi rahatsız ediyor. Şurada buna da cevap arayacağız. Oradan çıkan sonuçları da yasa haline getirerek 2017’de belki de devrim niteliğinde yasalarla önümüze bakacağız” dedi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ABD'yi bilgilendirdik

ABD'yi bilgilendirdik

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir