Ana Sayfa Dünya Mursi'nin idam cezası bozuldu

Mursi'nin idam cezası bozuldu

Mısır'ın darbeyle görevden uzaklaştırılan cumhurbaşkanı Mursi hakkında 'hapishaneler baskını' davasında verilen idam cezası mahkeme tarafından bozuldu.

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2016 Salı 14:24
Mursi'nin idam cezası bozuldu

Mısır'da darbeyle görevden alınan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam cezası mahkeme tarafından bozuldu.

Mursi hakkında 2011 yılında yaşanan hapishaneler baskınını planladığı gerekçesiyle Haziran 2015'te mahkeme tarafından idam cezası verilmişti. 2011'deki ihtilâl sonrası ülkenin ilk cumhurbaşkanı olarak seçilen Mursi, 2013 yılı ortalarında Abdulfettah Sisi önderliğindeki darbeyle görevden alınmıştı.

Görevden alınmasının ardından hapsedilen Mursi, yargılandığı iki casusluk davası nedeniyle de hapis cezaları almıştı.

Mursi’nin yargılandığı davalar

Mursi, Aralık 2012'de eylemcilerin öldürülmesi hakkındaki davada 20 yıla mahkûm edildi.

Hakkında iki idam kararı bulunan Mursi için mahkeme, 'Hamas’a casusluk’ davasında verilen idam kararını ömür boyu hapis cezasına çevirmişti. Mursi hakkında bir de 'Katar'a casusluk' davası açılmıştı.

İhvan yöneticileri Muhammed Biltaci, Hayrat Şatır ve Ahmet Muhammed Abdulati ise 'casusluk davasında' idam cezasına çarptırılmıştı. Gıyabında yargılanan 13 kişi de idam cezasına çarptırılmıştı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf El Karadavi de 'hapishaneler baskını' davasında gıyabında idam cezasına çarptırılmıştı. İdam kararlarına temyiz yolu açık.

'Casusluk davasında' yargılanan İhvan liderlerinden Muhammed Bedii ve 15 kişi hakkında da mahkeme ömür boyu hapis cezası verilmişti. Mısır yasalarına göre ömür boyu hapis cezası alan bir kişi 25 yıl hapis yatıyor.

Normalleşme şartı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Ekim'de yaptığı açıklamada, 'Ankara ile Kahire arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi, darbeyle görevinden uzaklaştırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile tüm darbe karşıtlarının serbest bırakılmasına bağlı' demişti.

aljazeera

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir