Ana Sayfa Sağlık Miyop Hastalığı, Nedenleri ve Tedavisi

Miyop Hastalığı, Nedenleri ve Tedavisi

Miyop Hastalığı, Nedenleri ve Tedavisi

Giriş Tarihi: 4 Ağustos 2016 Perşembe 16:18
Miyop Hastalığı, Nedenleri ve Tedavisi

Miyop dediğimiz göz rahatsızlığı ırsi bir hastalık olarak öne çıkar. Ancak çekinceli özelliğini de unutmamak gerekir. Yani anne babanın göz rahatsızlığı olsa da çocukta olmayabilir. Ancak miyop tedavisi için erken yaşta teşhis oldukça önem taşımaktadır. Fakat hem anne hem baba miyopluk sıkıntısı çekiyorsa çocukta ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Miyopluk kornea veya merceğin ışığı kırma gücünün normalden fazla olduğu ortamlarda gelişim gösterir. Işık retina üzerine değil de tam önüne düşer. Miyobun gözleri yormakla çıktığı veya ilerlediği gibi bir kanı vardır ancak bu yanlıştır. Miyop kalıtımsal olarak veya bazı genel rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkar.

Miyopluk belirtileri ise çocukta erken yaşta ortaya çıkar. Okulda tahtaya yazılanları okuyamaması, evde televizyonu yakından izleme alışkanlığı, kitapları çok yakından okuma isteği gibi durumlar miyobun tipik özellikleridir. Ortalama 6 yaş civarında kendisini gösteren miyop vücut gelişimi ile birlikte durur, ilerleme sağlamaz ancak hastalık olarak kişide devam eder. Miyop tedavisi hakkında detaylı bilgiler veren Op. Dr. Sinan Göker açıklamalarına şöyle devam etti.

Miyopluk genellikle gözlükle düzeltilebilecek bir rahatsızlıktır. Bunun dışında herhangi başka bir hastalığa neden olduğu görülmemiştir. Miyopluğun türü ve ilerleme durumu tek bir muayenede saptanamayabilir. Bu nedenle uzman doktora pek çok kez gitmek ve muayeneleri dikkatli bir iekilde takip etmek gerekebilir. Muayeneler sonucunda kesin tanı konur ve uygun tedavi yöntemine geçilir.

Lazerle Miyop Tedavisi Mümkün mü?

Miyop hastalığı sosyal yaşamı da oldukça kötü etkileyen bir hastalıktır. Örneğin miyop olan kişi en basidinden yoldaki levhaları okuyamaz, seçemez. Bilgisayara çok yakından bakma gereği hisseder ve odaklanmak için gözünü daima kısarak bakar.

Hal böyle olunca tedavisi için bir çok teknik üzerine çalışılmış ve son olarak lazerle miyop tedavisi geliştirilmiştir. Miyop rahatsızlığının kalıtımsal yönü unutulmamalıdır. 9-12 yaş civarı çocuk mutlak suretle iyi gözlemlenmelidir. Miyobun sıklıkla kendisini gösterdiği yaşlar bu yaş aralığıdır. 20’li yaşlara kadar yapıya göre ilerleme gösterebilir. Sonrasında ise miyop durulma evresine girer ve ilerlemesi yavaşlar. Toplumda görülme olasılığı %45’e yakındır.

Miyobun tedavisinde ise alternatif yöntemler mevcuttur. Gözlük en sık tercih edilen yöntemdir. Bunun yanında kontakt lens veya lazer yöntemleri de tercih dilmektedir. Kontakt lens veya lazer yöntemine başvurulacak ise mutlaka sıkı bir doktor muayenesinden geçmek gereklidir. Ancak doktor göz durumunu bu tedavilere uygun bulduğu takdirde yaptırılmalıdır. 

Kaynak: http://www.hemensaglik.com/makale/miyop-tedavisi


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir