Ana Sayfa Bölgesel Mikrokredi'ye Yoğun İlgi

Mikrokredi'ye Yoğun İlgi

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2012 Pazar 19:33
Mikrokredi'ye Yoğun İlgi

Trabzon Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, kentte, Valilik, Belediye ve İsrafı Önleme Vakfı tarafından "mikrokredi projesi" projesi uygulandığı belirtilerek, projenin başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun '61 projesi' arasında yer alan mikrokredi uygulamalarından 3 yılda yaklaşık bin 500 kişinin faydalandığı anlatılan açıklamada, katılımcılara 1 milyon 286 bin TL ödendiği kaydedildi.

Açıklamada, özellikle dar gelirli kadınların bu uygulama sayesinde aldıkları kredilerle aile ekonomilerine katkı sağladıkları ve iş yeri açıp vergi mükellefi oldukları belirtilerek, mikrokrediden 2010 yılında faydalanan 419 kişiye 288 bin, 2011'de yararlanan 576 kişiye 594 bin, 2012'de ise 505 kişiye 402 bin olmak üzere toplam 1 milyon 286 bin TL kredi kullandırıldığı bildirildi.

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, düzenledikleri kurslara katılıp başarılı olarak sertifika almaya hak kazanan kadınlara yönelik başlattıkları mikrokredi uygulaması ile istihdam ve üretime önemli katkı sağladıklarını söyledi.

Uygulama sayesinde kadınların evde ürettikleri ürünleri satarak aile bütçesine katkı sağladığına işaret eden Gümrükçüoğlu, "Bugüne kadar bin 500 vatandaşımıza 1 milyon 286 bin TL kredi kullandırdık. Ayrıca İş-Kur ve Halk Eğitim Müdürlükleri ile ortaklaşa düzenlediğimiz meslek edindirme kurslarına katılarak meslek sahibi olan bayanlara alışveriş merkezlerinde oluşturulan

'Hanımeli Pazarları' ile ürettiklerini kira vermeden satma imkanı sunuldu" dedi.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir