Ana Sayfa Trabzonspor KTÜ'den insanlığa umut eli

KTÜ'den insanlığa umut eli

KARADENİZ Teknik Üniversitesi, doktora öğrencisi Ali Arı, Prof. Dr. Levent Gümüşel ile birlikte robotik el geliştirdi.

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2017 Pazar 14:40
KTÜ'den insanlığa umut eli

KARADENİZ Teknik Üniversitesi, doktora öğrencisi Ali Arı, Prof. Dr. Levent Gümüşel ile birlikte robotik el geliştirdi. Test aşamasını başarı ile tamamlayan proje, gelecek desteklerle daha ileri seviyelere çıkabilecek. Doktora öğrencisi Ali Arı, geliştirdiği KTÜ El 1 projesi ile medikal anlamda çözümler sağlamak istediğini vurguladı. Arı, “İnsanın en önemli uzvu el olduğu için elden esinlendik. Çünkü insan her işini el ile yapıyor. Bu alanda yapılan çalışmalar var ama onları yetersiz gördüğüm için böyle bir proje geliştirmek istedim. Medikal anlamda çözümler sağlama hedefim var. Bu da insanlığın yardımına koşacaktır” dedi.

 İnsan vücudunun hiç kuşku yok ki en önemli uzvu el… Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Doktora Öğrencisi Ali Arı’da bu detaydan yola çıkarak insanlığın ihtiyaçlarından birine umut ışığı oldu. Geliştirdiği robot eli projesi ile insan vücudunun en önemli uzvu eli mekanik olarak ortaya koyan Ali Arı, KTÜ El 1 projesi üzerinde 2005 yılından beri çalıştığını söyledi. Henüz Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi iken projeye başladığını ve tüm hayatını ise robot elinin yapımına ayırdığını belirten doktora öğrencisi Ali Arı, sadece 2 bin liraya geliştirdiği robot elinin test aşamasını başta piyano olmak üzere pek çok müzik aletiyle tamamladı. Ortaya koyduğu KTÜ El 1 projesinin test aşamasında piyanoda istediği melodiyi çaldığını ifade eden Ali Arı, “Makinenin beyni bizim elimizde” dedi.

KTÜ El 1 projesinin geliştiricisi Ali Arı, hâlihazırda müzik aletlerini başarılı bir şekilde çalan projesinin ilerleyen sürümlerinde ise projenin insan elinin yerine geçebileceğini ileri sürdü. Yaptıkları çalışmaların bu hedefte devam edeceğini kaydeden Arı, “Çalışmamızın ileri ki sürümlerinde ürünümüz beyin odaklı olacak ve insan eli olarak kullanılabilecek.” dedi. EN UCUZ ÜRETİMİ SEÇTİK Ortaya koyulan KTÜ El robot projesinde maddi olanakları kısıtlı olduğu için en ucuz üretim yönetimini seçtiğini ifade eden Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Ali Arı, “Olanaklarımızı ortaya masaya yatırdık. Ne yapabiliriz onu düşündük. Yaptığımız düzenlemelerle birlikte projeyi ortaya koyduk.” sözlerini kullandı. ÇELİK VE METAL KULLANIŞSIZ Dünya üzerinde bu düzeyde yapılan robot el çalışmalarında kullanılan çelik ve metalin ağırlığı bakımından kullanışsız ve maddi olarak da pahalı olduğunu söyleyen Ali Arı, projesinde kullandığı Cement Polimer malzemesinin ise hareket ve ağırlık bakımından daha iyi sonuçlar verdiğini ifade etti. Gelişen teknolojiyle ortaya çıkan 3 boyutlu yazıcıların, geliştirdikleri robot elinin yapımında önemli paya sahip olduğunun altını çizen Ali Arı, “Daha hafif, daha ucuz ve insan eline benzer şekilde bir üretim hedefledik. Yaptığımız teknik ve yazılımsal çalışmaları prototip üzerinde uyguladık ve aldığımız sonuçlara göre çalışmalarımızı ilerlettik.” dedi. HERKES PROJEYİ KONUŞUYOR Katıldığı sempozyumlar da KTÜ El 1 projesinin ilgi odağı olduğundan söz eden Ali Arı, Türkiye’nin pek çok üniversitesinden tanınmış hocaların projesine hayran kaldığını ifade etti. Hemen hemen herkesin projeyi konuştuğunu aktaran Arı, ünlü hocaların projesini: “Dikkate değer, önemli bir proje olarak” nitelendirdiğini söyledi. ELEŞTİRİ ALDIM KTÜ El 1’in ses çıkardığı için eleştiri aldığını söyleyen Ali Arı, “Ürünümüzde ucuz ürünler kullandık. Bu da bazı konularda eleştiri almamıza neden oldu. Ne kadar destek gelirse o kadar iyi ürünler otaya konulur. Cebimizden verdiğimiz için ancak bu malzemeleri bulup kullandık. Daha iyi olanaklarla daha iyi yerlere geliriz. Yeter ki genç beyinlere destek olunsun.” sözlerini kullandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası’ndan destek aldıklarını belirten Ali Arı, TÜBİTAK’tan alacağı destek ile de projesini ileri seviyelere getirmeyi amaçlıyor.   GUNEBAKIŞ

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Trabzonspor'da sakatlık şoku

Trabzonspor'da sakatlık şoku

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir