Ana Sayfa Eğitim KHK ile rektör seçimleri kaldırıldı

KHK ile rektör seçimleri kaldırıldı

Yayınlanan iki yeni KHK ile çok önemli kararlar alındı. Buna göre üniversitelerde rektör seçimi kaldırıldı.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2016 Pazar 07:31
KHK ile rektör seçimleri kaldırıldı

Ayrıca Dicle Haber Ajansı'nın da aralarında bulunduğu toplam 15 ajans, gazete ve dergi kapatıldı. Yeni KHK ile 2'si general 39 TSK personeli de göreve iade edildi.

675 ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler, Resmi Gazete'de yayınlandı.

676 Sayılı KHK ile rektörlük seçimleri kaldırıldı. 2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinde yer alan "Devlet üniversitelerinde rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır" ifadesi yerine “Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır" denildi.

Yeni uygulamaya göre YÖK'ün önereceği 3 rektör adayından biri 1 ay içinde atanmazsa cumhurbaskanı doğrudan atama yapacak.

Daha önce öğretim üyeleri arasında yapılan seçimle rektör adaylarının isimleri YÖK'e gönderiliyor, liste oradan da cumhurbaşkanının onayına sunuluyordu. Yeni sistemde seçim kalktı.

676 sayılı KHK ile YÖK doğrudan profesör olarak en az 3 yıl görev yapmış 3 ismi belirleyecek ve cumhurbaşkanına atama için gönderecek.Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapilabilecek. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kurulu'na teklifi ve Yükseköğretim Kurulu'nun olumlu görüşü üzerine cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

39 TSK personeli göreve iade edildi

Kamu görevlilerini ilgilendiren 675 sayılı KHK ile bin 267 akademisyen ihraç edildi. TBMM'de 32, Yargıtay 183, MEB’de 2219 ve Sağlık Bakanlığında 2774 kişi ihraç edildi. Kamudan ihraç edilen kişi sayısının 10 bin 131 olduğu belirtildi.

Ayrıca yeni KHK ile 2'si general 39 TSK personeli göreve iade edildi. TBMM'de 32, Yargıtay'da 183 personel memurluktan çıkarıldı.

15 gazete ve dergi kapatıldı

Öte yandan 676 sayılı KHK ile birlikte Dicle Haber Ajansı ve Jin Haber Ajansı'nın yanı sıra Azadiya Welat, Özgür Gündem, Yüksekova Haber, Batman Çağdaş, Cizre Postası, İdil Haber, Güney Express, Prestij Haber, Urfanatik, Kızıltepe'nin Sesi gazeteleri ile birlikte Tiroj, Evrensel Kültür ve Özgürlük Dünyası dergileri kapatıldı.

Köy korucularının adı değiştirildi

Kararname ile köy kurucularının adı da değiştirildi. Buna göre "geçici köy korucuları" artık "güvenlik korucusu" olarak tanımlanacak. "Gönüllü köy korucuları" da " "gönüllü güvenlik korucuları" olacak.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir