Ana Sayfa Kültür & Sanat Kemal Karpat'ın ödülünü asistanı aldı

Kemal Karpat'ın ödülünü asistanı aldı

Prof. Dr. Kırımlı: “Kemal Karpat, Tarihi Yapan Tarihçilerin En Son Örneği”

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2016 Perşembe 18:59
Kemal Karpat'ın ödülünü asistanı aldı

28 Aralık 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 2016 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde, sosyal bilimler ve tarih alanında ödül kazanan Prof. Dr. Kemal Karpat adına asistanı Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı bir konuşma yaptı.

Kemal hocayı anlatmanın kendisi için bir şeref olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kırımlı, “Ancak dünya çapında çok büyük bir âlimin; ilminin seviyesini anlatmak, doğrusu benim haddim değil. Ama belki birkaç cümle söylemem gerekirse, karşımızdaki insan, bahsettiğimiz insan kelimenin tam manasıyla çığır açan bir bilim adamı” dedi.

“KEMAL HOCA, ÇIĞIR AÇAN BİR BİLİM ADAMI”

Prof. Dr. Karpat’ın, İslam âlemi, Avrupa ve dünya ölçeğinde görebilen bir bilim adamı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kırımlı konuşmasında şunları kaydetti: “Analitik olarak değerlendirebilen son derece büyük bir bilim adamı. Çığır açan bir bilim adamı. Başlattığı konular, sahasında ilk olan ve aradan geçen on yılları rağmen, birinci olan, en büyük olabilen bir insan. Kemal hoca sadece bir tarihçi değil. Tarihi yazan bir tarihçi değil, onu en iyi yazanlardan biri olmakla birlikte; aslında tarihi yaşayan, tarihin yapılmasına katkıda bulunan, hatta tarihi yapan tarihçiler neslimizin en son örneği diyebiliriz. Ben, sevgili Kemal hocama, ömrünün bundan sonraki kısmında sağlık, mutluluk ve elbette ki sevdikleri ile birlikte uzun ömürler diliyorum.”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir