Ana Sayfa Bölgesel İstihdamda Sevindirici Artış

İstihdamda Sevindirici Artış

Trabzon'da 2011 yılı Ocak-Eylül döneminde aktif çalışan sayısı 103 bin iken bu sayı bu yılın aynı döneminde 113 bin olarak gerçekleştiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2012 Cumartesi 09:50
İstihdamda Sevindirici Artış

Konuyla ilgili bilgi veren Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, şehrin ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak "Yatırımlarda Ocak-Ekim aylarını kapsayan 10 aylık dönemde 2011 yılında 35 proje teşvik belgesi alırken, bu sayı bu yılın aynı döneminde 33 olarak gerçekleşti. Projeler rakamsal olarak birbirine yakın olsa da istihdamda 2012 döneminde artışlar yaşanmıştır. İstihdam açısından bakıldığında da 2011 yılı Ocak-Eylül döneminde aktif çalışan sayısı 103 bin iken bu sayı bu yılın aynı döneminde 113 bin olarak gerçekleşmiştir. Ülke genelinde yüzde 8,2 olan işsizlik oranı da ilimizde 6,3 olarak gerçekleşmiştir" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın 5084 Sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki hakkındaki kanunun yıl sonundan itibaren uzatılmayacağı yönündeki açıklamalarını değerlendiren Hacısalihoğlu "Ne yazık ki önceki gün sayın Bakanımızın bu konuda bir açıklaması oldu. Ama ne olursa olsun bu henüz karara bağlanmış bir konu değildir. İnanıyorum ki Sayın Başbakanımız gerek işveren, gerekse işçinin sesine kulak verecek ve bu konuya gerekli hassasiyeti gösterecektir. Şu aşamada bunu olumsuz olarak görmenin uygun olmadığını düşünüyorum. Bu sesimize son güne kadar olumlu bir cevap gelecektir. Çünkü bunda sadece işçi ve işverenin değil ülkemizin menfaati vardır" diye konuştu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir