Ana Sayfa Trabzon Haber İstanbul'un Fethi Kutlu Olsun

İstanbul'un Fethi Kutlu Olsun

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV)Başkanı Kenan KURU basın açıklaması yaptı

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2017 Salı 21:01
İstanbul'un Fethi Kutlu Olsun

. Geçmişin tahlilini yapamayan milletler, tarih şuurundan yoksun olarak yerini alırlar. Osmanlı- Türk tarihide bu şuurdan yoksun olmamalıdır.  Türk beyliği olan Osmanlı, 1299-1453 arsında devlet, 1453’ den sonra ise, İmparatorluk olarak yerini almıştır. Türk milletinin zaferlerinde Mayıs ayı önemli yere sahiptir.  Mayıs ayının 29 ‘unda çağ kapatıp yeniçağ açan Fatih, Bizans’ın başkentine son vererek dünya nizamına da yön vermiştir.

Zaman süratle ilerliyor, Milletlerin, toplumların, kişilerin, mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada asla değişmeyecek hükümler olduğunu iddia etmek, aklın ve ilmin gelişmişliğini inkâr olur. Bu temel eksen üzerinde, aklın ve ilmin rehberliğini gemilerin karadan yüzdürülmesinde görmek gerekmektedir. İstanbul’u fetheden irade ile güçlü bir ülkeye sahip olunurken, dünyada hoş görü ve adalet yer almıştır.
1453’te Mayıs ayında, İstanbul’da alınan zaferin tarihi mirasına sahip çıkmak, Türk milletinin sönmeyen meşalesinin haklı gururudur.
Tarihi olaylar devamlı hareket halinde olup, bir zincirin halkaları gibi, sebep ve sonuç ilişkisi içerisinde birbirini takip etmekte olduğu bir gerçektir. Beylik ve devlet iken ortaçağ şartları Osmanlı’da hâkim olsa da, sanayi öncesi devri yaşamıştır. Osmanlı Türk unsuruna dayalı olup, askeri ve Sivil bürokrasisinde de Türkler hâkimdir. Dinamik olan Osmanlı ufku açık ve hedefi geniştir.
Avrupa ise, ortaçağ karanlığında kilisenin ve feodalitenin baskısı altında yaşamıştır. Kısaca dünyanın siyasi, sosyal ve ekonomik durumu Osmanlı için çok elverişlidir. Kuralları konmuş, doğru giden bir yapıya kavuşmuş imparatorluk haline getiren bir adalet sistemi anlayışıyla, adaletli devlet varlığını göstermiştir.

Atatürk, manevi miras olarak, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış miras bırakmıyorum. Benim mirasım bilim ve akıldır. Benden sonrakiler bizim aşmak zorunda olduğumuz, çetin ve köklü problemler karşısında belki gayelere tamamen eremediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, ancak, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir.29 Mayıs 1453 İstanbul’un fethi, dünya tarihinin en önemli olaylarındandır. Türkler tarafından fethedilmesinde, İslam tarihi açısından ve ortaçağın sona erdirilmesinde, Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlamış olmasında görmek gerekmektedir. İstanbul’un 564. Fetih yıldönümü kutlu olsun.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Efsaneler hükümlülerle buluşuyor

Efsaneler hükümlülerle buluşuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir