Ana Sayfa Son Dakika İşler Güçler Dizisi ve Trabzonspor

İşler Güçler Dizisi ve Trabzonspor

İşler Güçler Dizisinin Kupa Sahnesinin ilginç yorumu itüsözlük'ten Kumral Ada kullacınısından geldi işte o yorum ve inceleme.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma 12:27
İşler Güçler Dizisi ve Trabzonspor

geçen gün işler güçler dizisinde geçen ve tepki toplayan sahneyi biliyorsunuz. poker masasında yaşlı adam kupa 2 kartını çalar, diğer adam da “kupamı ver kupamı o kupa benim” diye karşı çıkar ve yaşlı adam “trabzonsporlu musun sen?” der.
önce ben de bu sahneye tepki gösterdim. trabzonsporluları sadece kupa isteyen karakterler gibi yansıtılmasına çok içerledim diziyi çok seven biri olarak.
daha sonra dizinin senaristlerinden onay durgun'un çaykaralı ve trabzonsporlu olduğunu öğrendim.
açtım diziyi bir daha izledim, alınmadan gücenmeden, alıcı gözüyle bakayım dedim kısaca.

öncelikle o poker sahnesinde masadakiler dikkatimi çekti. masada 4 kişi var ve geri kalan üçü “niye bilip bilmeden adamı çalmakla itham ediyorsun” diyor. kupa kartını çalan yaşlı adam ise yaptığı iş ortaya çıkıp, ortam kızışınca hemen mağdur rolüne bürünüp “ne istiyorsunuz benden ben yaşlı adamım zaten” demeye başlıyor.
aslında asıl dikkatimi çeken sahne daha sonra geliyordu.
iki karakter; rüstem amca ve salih abi; rüstem amca'nın yıllar önce hakkını yemiş ve ona verilmesi gereken bir ödülü hak etmeden gasp etmiş bir adamın evine giriyorlar. peki kapıyı nasıl açıyorlar sizce? kupa 7 kartıyla...

adamın evinde müze şeklinde kupalar, ödüller var. rüstem amca geliyor, işte bu benim hakkımdı diyor. salih abi de “e alalım geri o zaman bizim olsun” diyor. rüstem amca da “o zamanında kıymetliydi oğlum, şimdi beş para etmez” diyor ve salih abi'den kupanın içine tuvaletini yapmasını rica ediyor. salih abi de bu isteği fazlasıyla yerine getiriyor...yani kupanın içine s.çıyorlar.

daha sonra dizimizin baş karakterleri ahmet, murat ve sadi, mehmet demirkol ve fuat akdağ'ın programına katılmak üzerine kanala gidiyor. kanalın sahibi gelip, “arkadaşlar bu ilk program sakın eleştiri yapmayın bardağı dolu tarafından görün. bunlar 20 milyon taraftarı olan kulüpler.” diyor. murat karakteri de “türk futbolunda bardağın dolu tarafı mı kalmış” diye isyan ediyor. tabi karakterler kanal sahibinin bu laflarına bozuluyorlar ama canlı yayın biz istediğimizi söyleriz diye düşünüp çıkıyorlar kamera karşısına.
mehmet demirkol ve fuat akdağ'ın şaşkın bakışları eşliğinde 3 büyük kulübü başlıyorlar kötülemeye. futbollarının ne kadar kötü olduğundan, ne kadar berbat yönetildiklerinden, teknik direktörlerin her şeyi biliyorum havalarından bahsediyorlar.
sadi karakteri “şimdi hami mandıralı nasıl sert vurmaya başladı geyiğine de girdik mi bu iş oldu” derken, fuat akdağ bizi şaşırtmayarak “bir reklam aramız var” diyor. :)
ve iki sunucunun “siz naptınız?!” replikleri eşiliğinde stüdyoyu terk ediyor karakterlerimiz.

şimdi ben dizinin bu bölümünü tekrar izleyince türk futboluna ve spor medyasına gayet eleştirel bakan ; şike sürecini de es geçemeyen bir bölüm olduğunu fark ettim.

“kupamı ve kupamı” repliği belki biz sadece kupa istemeyen,adalet isteyen taraftarlar için kırıcı ve çok da matah olmayan bir espri..
ama sonrasında “kupa”yı çalan adamın daha sonra kendini acındırarak diğerlerinin gözünde mağdur olmaya çalışması şeklindeki pişkinliği de; kupasını isteyen karakterin masumca ama diğer “3” kişi tarafından ciddiye alınmayan isyanı da bence şike sürecine öyle ya da böyle güzel bir gönderme.

bence biz o kadar alışmışız ki televizyonda hep ezilen hep sonuncu plana atılan taraf olmaya; bu dizide de neden aynısı olmasın diye ikinci kez düşünmeden alınıp, tepki veriyoruz. buna ben de dahilim.

çaykaralı, trabzonsporlu ve işler güçler'in senaristlerinden onay durgun bence güzel göndermelerle bu haftaki bölüme “haklı trabzonspor”un imzasını çok güzel atmıştır.
ilginize...

kaynak: http://www.itusozluk.com/goster.php/%409858996


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir