Ana Sayfa Sağlık İftar ve Sahur Arası

İftar ve Sahur Arası

Amerikan Hastanesi Diyetisyenlerinden Nilay Topçam Zihnioğlu İftar ve Sahur’da Beslenme Önerilerinde Bulundu.

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2016 Çarşamba 13:06
İftar ve Sahur Arası

İFTAR VE SAHUR ARASINDA

ÖĞÜN SAYISI EN AZ 3 OLMALI

 

Amerikan Hastanesi Diyetisyenlerinden Nilay Topçam Zihnioğlu, Ramazan ayında iftarla birlikte öğün sayısının 4 ila 5 arasında olması gerektiğine dikkat çekti. Ramazanoğlu, sıcak günlerde zinde kalmak için her öğünde et/tavuk/balık grubu, süt/yoğurt grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl gruplarının tüketilmesinin ideal olacağını vurguluyor.

 

Ramazan ayı ile birlikte her evde sofralar ayrı bir özenle hazırlanır. Yemek çeşidinin bol olduğu sahurlar normal kahvaltıdan, iftarların ise akşam yemeğinden daha zengin ve özenle hazırlandığı sofralar kurarız. Bu nedenle Ramazan ayı ile birlikte beslenme alışkanlıklarımız da değişir. Bu dönemde beslenme açısından dikkat edilecek en önemli nokta kişinin vücut dengesini korumasıdır. Bunu sağlayabilmek için de yeterli ve dengeli beslenmenin basit kurallarına dikkat edilmesi yeterlidir. Son yıllarda Ramazan döneminin yaz aylarına denk gelmesi açlık ve susuzluk süresini oldukça uzatıyor. Bu durum, kısıtlı zamanda sıvı ihtiyacının karşılanmasını daha da önemli kılıyor. Aynı şekilde vücudun besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sahur yapma gerekliliği daha da önem kazanıyor.

 

İlk olarak öğün sayısı en az 3 olmak üzere 4-5 öğünü bulacak şekilde bir oluşturulmalı. Bununla beraber her öğünde dört temel besin grubu olan et/tavuk/balık grubu, süt/yoğurt grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubu günlük olarak makul miktarlarda tüketilmeli. Bunlara dikkat edilmediğinde sindirim problemleri, tansiyon problemleri, kan şekeri düzensizlikleri ve benzeri rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Öğün sayısının az olması, vücudun ihtiyaçlarının yeterince karşılanamamasına bu da gün içinde yorgunluk, konsantrasyon azalması, kan şekerinin düşmesi, uyku hali gibi durumlara yol açabiliyor.

 

Sahurda su tüketimine önem verilmeli

 

Günlük hayatta önerilen beslenme programlarında olduğu gibi Ramazan ayında da azar azar sık sık besin tüketilmeli. Bunun için öğün sayısı arttırılmalı ve mutlaka sahur yapılmalı. Sahurda tam tahıllı ekmek ile yapılan hafif bir kahvaltı veya çorba, yoğurt ve tam tahıllı ekmekten oluşan bir menü uygun bir seçim olacaktır. Aynı zamanda sahurda su tüketimine de önem verilmeli ve sıvı alımına dikkat edilmeli. İftar çorba ile açılıp ve bir süre ara verildikten sonra yemeğe geçmek hem doygunluk hissinin sağlaması hem de sindirim problemlerinin önlemesi açısından etkili olacaktır. İftara peynir, zeytin gibi basit yiyeceklerle başlanıp, normal yemeğe ise saat 21.00 sıralarında geçilmesi uygun olacaktır. 

 

İftar ile Sahur arasına ara öğün eklenmeli

 

Oruç boyunca mide çok boş kaldığından ve genelde kişiler bir anda çok yedikleri için sindirim problemleri ortaya çıkabiliyor. Bunu önlemek için iftarda yavaş yavaş ve az miktarda yemek yenmelidir. İftar ile sahur arasında ara öğün eklenmelidir. Yenilen yemeklerin ağır olmamasına az yağlı, yağda kızartılmadan yapılmış yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir.

 

Ramazan ayında tatlıya karşı da istek artmaktadır. Yemek sonrası sütlü tatlılar daha iyi bir seçim olacaktır. Özellikle Ramazan ayının vazgeçilmez tatlısı olan güllaç buna en uygun tatlı olarak tercih edilmelidir.

  ÖRNEK MENÜ

 

SAHUR                        Tam tahıllı ekmek

                                    Peynir veya 1 Yumurta

                                    Zeytin                     

                                    Salatalık-Domates

                                    Meyva veya 1-2 çay kaşığı bal/reçel

                                   VEYA

Süt

Tost

VEYA

                                   Çorba

Tam tahıllı ekmek

Yoğurt

 

İFTAR                          Zeytin veya hurma veya peynir

Çorba

                                   1 Porsiyon et yemeği veya etli sebze yemeği

                                   Salata

Tam tahıllı ekmek veya pilav veya makarna veya börek veya pide

Yoğurt

 

ARA                            Meyva  VEYA Meyva kompostosu                                       

 

ARA                            Süt / yoğurt

 

*Haftada 2-3 kez ara öğün yerine sütlü tatlı  yenilebilir.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir