Ana Sayfa Trabzon Haber HES'ler istihdam sorunu yarattı

HES'ler istihdam sorunu yarattı

Ziraat Mühendisleri Odası Basın açıklaması yaptı

Giriş Tarihi: 22 Haziran 2017 Perşembe 18:49
HES'ler istihdam sorunu yarattı

2016-2017 yılı av sezonu palamut ile oldukça ümit verici olarak başlamış, hamsi ile hayal kırıklığına dönüşmüştür. Zaten ekosistem için bir türün ortamdan çıkması veya sayısının artması veya azalması, kötüleşmenin belirtisidir. En basit örneğini bu sezonda yaşamış durumdayız. Balıkçımızı ne satış fiyatı 5TL/kg nın altında kalan palamut, ne de 20-25 TL/kg düzeyine ulaşan hamsi mutlu etmiştir. Bölgemizin en ucuz protein kaynağı olan hamsi bu fiyatı ile tüketiciyi üzmüştür.

Kültür balıkçılığının kalbi olan Maçka’da, Sümela Manastırının tadilatta olması, HES’ler nedeniyle sürdürülebilir alabalık üretiminin tamamen yok olması, sektörümüze tabiri yerindeyse kalp krizi geçirtirmiştir ve sektör halen yoğun bakımdadır. Deniz ve barajlarda kurulu kafeslerde alabalık üretimi için yavru desteği sağlayan Maçka ilçemizde yaşanan darboğaz, kafes balıkçılığını da olumsuz etkilemiş, yüzden fazla personel işsiz kalmış, istihdam sorunu yaşanmıştır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca çıkarılan bir yönetmelik ile balıkçılık kökenli akademisyenlerin balığa el sürmeleri engellenmiş, bilimsel çalışmalar durmuştur.

Balıkçılık sektörünün kullandığı hammadde ve malzemelerin döviz üzerinden fiyatlandırılıyor olması ve kurda yaşanan artış, sektörü can evinden vurmuştur.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün 2011 yılında kurulması ile birlikte, günümüz şartlarını karşılama yönünden eksik olan 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununun revizyonu ne yazık ki aradan geçen beş yılı aşkın süreden beri tamamlanamamıştır.

Hal böyle iken sektörün eski günlerine kavuşması hayalden öte geçemeyecektir. Balıkçılarımızın umutları başka ülkelerin balık stoklarına kalmıştır.

Kısa zaman içerisinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, balıkçılığımıza sahip çıkmasını, ulusal politikalarımızı ortaya koymasını, en ucuz proteini halkımız ile yeniden buluşturmasını umut etmekteyiz.

Ziraat Mühendisleri Odası, Balıkçılık Teknolojisi ve Su Ürünleri Mühendisleri olarak üstümüze düşen görevi yapmaya hazır olduğumuzu; bugün halen var olan umutların yarın hayale dönüşmemesi gerektiğini ifade ederek;

Basın ve kamuoyuna saygı ile sunulur. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Dolmuşa zam geldi

Dolmuşa zam geldi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir