Ana Sayfa Eğitim Gürcistan'a Sahte diploma seferi

Gürcistan'a Sahte diploma seferi

Türkiye’de diploması olmadığı için işe giremeyen veya siyasete atılamayan bazı kişilerin Gürcistan’a gidip sahte diploma aldıkları ortaya çıktı. Yetkililer ‘tarihsel’ bir araştırma yaparak sahteciliği ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Giriş Tarihi: 3 Haziran 2017 Cumartesi 10:52
Gürcistan'a Sahte diploma seferi

Türkiye’de diploması olmadığı için işe giremeyen veya siyasete atılamayan bazı kişilerin Gürcistan’a gidip sahte diploma aldıkları ortaya çıktı. Yetkililer ‘tarihsel’ bir araştırma yaparak sahteciliği ortaya çıkarmaya çalışıyor.

HİÇ OKUMUYORLAR

Türkiye ile arasındaki vizeyi kaldıran Gürcistan’a turistik ve kumar oynamak amaçlı yapılan geçişlerden sonra iki ülke arasında yeni bir sektör gelişti. Türkiye’de iş bulmak veya siyasete girmek için diplomaya ihtiyacı olan bazı fırsatçıların Gürcistan’a giderek belli bir para karşılığında hiç okumadan belge aldıkları iddia edildi.

DENGİ BRANŞLAR

Özellikle Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığının onayladığı ve dengi sayılacak branşlarda diploma alan kişilerin bu sayede Türkiye’de daha rahat iş buldukları ve siyasetteki diploma krizini aştıkları öğrenildi. Kurnazlık yapan bu kişilerin özellikle inşaat mühendisliği ve işletme ekonomisi üzerinden diplomaları tercih ettikleri saptandı.

BAKANLIK İNCELİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ise, yabancı diplomaları mercek altına aldığı ortaya çıktı. Bakanlık özellikle Kafkas ülkelerinden alınan diplomalar ile vatandaşın Türkiye’de ikamet ettiği süreyi göz önüne alarak inceleme başlattı. Gürcü yetkililer ise, “Eğitim kuralları Türkiye’de nasıl işliyorsa Gürcistan’da da o şekilde işliyor” diyerek kendilerini savundu.

KARADENİZ GAZETESİ


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir