Ana Sayfa Gündem Gençlere Türkçe Öğretelim

Gençlere Türkçe Öğretelim

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı ( TÜRKAV ) Başkanı Kenan KURU’ nun açıklaması

Giriş Tarihi: 24 Mayıs 2017 Çarşamba 18:46
Gençlere Türkçe Öğretelim

8. Uluslararası dil kurultayı, Mayıs 2017 ‘de gerçekleşmiştir. Kültürün ilk basamağı dilini iyi konuşmak ve iyi yazmaktır. “…biri Osmanlıcanın, öteki aşırı özleştirmenin akımına kapılarak Türkçeyi kılıktan kılığa sokuyor. Orta da bir dil var. Konuşulan Türkçe,  Anadolu Türkçesi. İşte Karamanoğlu Mehmet beyin istediği ferman dili, Yunus’un, Kaygusuz’un dili…” anlayışıyla, 13 Mayıs 1277’ de Karamanoğlu Beyliğinin hükümdarının yayımladığı fermanla “ bugünden sonra hiç kimse sarayda, Meclislerinde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmayacaktır” ifadesiyle Türkçe resmi Devlet dili olmuştur.
 Ancak, ülkemizde dilin iyi konuşulmasından yazılmasına kadar hassasiyetin Karamanoğlu Mehmet beyin kararlılığında olması gerekmektedir.  Diline sahip olmak için bu gün daha çok, Dilde, fikirde ve işte birlik… Olunmayı söylemeye lüzum olmaktadır. Ülkemizde bazı aydın, Yazar ve siyasetçi olarak milletin önüne gelenlerin dilin tahribatına yol açtıklarını maalesef fazlaca görmek mümkün olmaktadır. Uluslararası dil kurultayları burada önemli yere sahiptir. Milleti meydana getiren en önemli varlıkların başında dil gelmektedir. Ve olmazsa olmazdır. Türkçenin müdafaası için öteden beri günümüze kadar kararlılık gösteren TÜRKAV, temsil ettiği amacıyla sorumluluğu bulunmaktadır. Ve bu sorumluluğunun bilincindedir.  STK’ların daha çok sorumluluk üstlenmeleri dilin önündeki masum olmayan anlayışlara cevap olabilecektir. 
 Gazete sahifeleri, haber sunucuları, radyo, Ajanslar, şehir tiyatroları, resmi ve gayri resmi bütün kurumlar ve kişiler Türkçenin yanlış kullanılmaması için çok ama çok önemlidir.  Kusursuz yazılmış bir rapor, bir mazbata gösterebilir misiniz? 
 Hiç tereddüt etmeden mutlaka yanlış vardır diyebiliyorsak, Dilin önündeki tahribatların mutlaka kaldırılmasının önceliği olacaktır.
 Günümüz konuşma dilinde onlarca yabancı kelimelerin anlatımı yer almaktadır. Şehrin tabelaları gibi Çokça örnek verebiliriz.  Doğru adres yanlış tarifle bulunabilir mi? Bu kelimelerden süratle uzaklaşılmalıdır.
 Bir baş soğan bir kazanı bozar. Anlayışıyla, Ana dilde eğitim gibi safsatalar bir milletin birliğine karşı olmaktır. En barız bir şekilde masum da değildir. Türkçe bugün böyle bir kötü niyetli olanlarla karşı karşıyadır. Türkçe hakkında söz söylemek hakkını kendinde bulanlar, söz söyleme cesaretini bulanlar, başka dillere temel oluşturma çabasında olmuşlardır/ olmaktadırlar. Türk Dil Kurumunca tespit edilen onlarca yabancı kelimeyi kullanmamaya özen gösterilmelidir.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir