Ana Sayfa Kültür & Sanat Filmi Cannes’da gösterildi ama ona vize vermediler

Filmi Cannes’da gösterildi ama ona vize vermediler

Türkiye onu bir teknoloji firmasının yeni reklam filmiyle tanıdı... Trabzon'da bir taş ocağı işçisinin oğlu olan Umut Delimehmet'in Bıyık isimli kısa filmi Cannes Film Festivali'de gösterildi. Fakat Delimehmet hesabında yeterli parayı gösteremediği için davet mektubu olmasına rağmen festivale katılmak için Fransa'dan vize alamadı.

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2016 Cuma 19:23
Filmi Cannes’da gösterildi ama ona vize vermediler

Umut Delimehmet 21 yaşında… Ankara Üniversitesi’nde Sinema Televizyon okuyor. Türkiye onu bir teknoloji firmasının reklamında tanıdı. Delimehmet’in lise ikinci sınıftayken çektiği Bıyık isimli film Cannes Film Festivali’nde gösterildi. Fakat kendisi Cannes’dan davet mektubu olmasına rağmen hesabında yeterli para gösteremediği için festivale gidemedi.

Umut’a neden kendisine vize verilmediğini sorduk, “Fransa filmimizi istedi ama bizi istemedi. Cannes’dan davetiye mektubu vardı. Fakat hesabımızda yeterli para olmadığı için bana vize vermediler” dedi.

“Cannes’ın davetinden bir sene önce Bahçeşehir Üniversitesi bana bir ödül vermişti. Bu ödül sayesinde filmim Cannes Film Festivali ekibine ulaştı” diyen Delimehmet bunu hiç hayal etmediğini söyledi.

Bıyık’ı lisedeki resim ve felsefe öğretmeninin destekleri ile çektiğini ve öğretmenlerini minnetle andığını belirten Delimehmet başarısının ardından devletten kimsenin kendisiyle irtibata geçmediğini ifade etti.

Genç Umut filmi çektiği sıralarda ailesiyle birlikte memleketleri Trabzon’da yaşıyordu. Babası taş ocağında işçi annesi ev hanımı… Filminin Cannes’da gösterileceğini duyduklarında babasının tepkisini şu sözlerle anlatıyor: Evdekiler güzel karşıladılar. Çok mutlu oldular. Babam ‘Bu işler bize göre değildir. Zengin insanlar içindir’ diyordu. ‘Ben bu riskin altına girme derim ama gitmek istiyorsan git ama seni engelemem’ dedi. Ondan sonra da hep arkamda durdu.

Umut, “Üniversite insanın projelere odaklanmasını engelliyor. Yeni işler üzerinde çalışıyorum. Sinemanın teori öğrenerek değil. Pratikle geliştirilebilecek bir şey olduğuna inanıyorum” diyor.

Şu sıralar İstanbul’da olan Delimehmet yeni projeler için çalıştığını belirtti.

Sanat çevreleri Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın Delimehmet’e ulaşmasını ve bu yetenekli gencin projelerinde devlet desteği almasını bekliyor.

sözcü


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir