Ana Sayfa Siyaset Eski Vali'den Başkanlık çıkışı

Eski Vali'den Başkanlık çıkışı

MHP Isparta Milletvekili ve Trabzon Eski Valisi Nuri Okutan, TBMM’de önümüzdeki hafta görüşülecek Partili Cumhurbaşkanlığı teklifinin, tam başkanlık sistemine bile rahmet okutan, kuvvetler birliği olduğunu ifade ederek, önerilen sistemin bütün yetkilerin tek elde toplandığı dikta rejimi olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2017 Cuma 20:33
Eski Vali'den Başkanlık çıkışı

MHPIsparta Milletvekili Nuri Okutan, TBMM’de önümüzdeki hafta görüşülecek Partili Cumhurbaşkanlığı teklifinin, tam başkanlık sistemine bile rahmet okutan, kuvvetler birliği olduğunu ifade ederek, önerilen sistemin bütün yetkilerin tek elde toplandığı dikta rejimi olduğunu belirtti.

MHP’li Okutan, başta MHP Milletvekilleri olmak üzere, aralarında bazı CHP ve AKP Milletvekillerinin de olduğu 100’e yakın Milletvekiline gönderdiği mektupta, Partili Cumhurbaşkanlığına ilişkin görüş, düşünce ve kanaatlerini dile getirdi.

Türkiye bir beka sorunu ile karşıya iken sistem değişikliğine gitmenin bedelinin ağır olacağını kaydeden Okutan, bütün yetkileri kendinde toplamış kişiye Başkan ya da Cumhurbaşkanı demenin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini vurguladı.

 

PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI DEMEK, PARTİ DEVLETİ DEMEKTİR

Milletvekillerine gönderdiği mektupta Partili Cumhurbaşkanlığı’nın sisteminin sakıncalarını da sıralayan MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan, şöyle devam etti: Partili cumhurbaşkanlığı, partinin askeri, partinin polisi, partinin hâkimi, partinin savcısı, partinin memuru velhasıl partinin devleti sonucunu doğuracağından, memleket ayrışmaya gidecektir. Böyle bir kutuplaşma ve ayrışma doğal olarak birlik ve beraberliği zedeleyecek, zihinsel olarak bölünmeye ve parçalanmaya hizmet edecektir. Birlikteliğimiz zarar görecektir. Bize göre bu yeni sistemin adı parti devletidir ve nihayetinde seçilmiş diktatörlüktür. Partili cumhurbaşkanlığı demek, Türkiye için aynı zamanda tek parti dönemine dönmek demektir

MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan, mektubunda 12 Eylül Anayasasının darbenin lideri Kenan Evren’e göre şekillendirildiğini belirterek; bu yüzden mevcut sistemde cumhurbaşkanının olması gerektiğinden fazla güçlendirildiğini, bunu aşmanın en sağlıklı yolunun çok partili demokratik parlamenter rejimin doğası gereği Başbakanlığı güçlendirmek olduğunu kaydetti.

 

ÇARE ÇOK PARTİLİ PARLEMENTER SİSTEMİ VE BAŞBAKANLIĞI GÜÇLENDİRMEKTİR

Nuri Okutan mektubunda daha önce gündeme getirdiği Güçlendirilmiş Başbakanlık sistemiyle ilgili şunları ifade etti: “1982 Anayasasındaki bir yanlışlığı düzeltmek gerekçesiyle, yönetim sistemimiz çok daha büyük ve içinden çıkılmaz hale gelebilecek vahim bir yanlışa sürüklenmek üzeredir. 1982 Anayasasının getirdiği iki başlı sistemi düzeltmenin yolu; Başkanlık veya partili cumhurbaşkanlığı sistemi değildir. Soğuk savaş şartlarının dayattığı demokratik anlayışa da götürmek değildir. Bu iki yol da Türkiye’yi seçilmiş diktatörlüğe ve çöküşe götürür. Çözüm; 1982 Anayasasının cumhurbaşkanına verdiği yetkilerin azaltılmasından geçmektedir. Bugün Türkiye’de öncelikle yapılması gereken, cumhurbaşkanlığı makamının yürütmeye ve icraya ilişkin yetkilerini sınırlandırmak, cumhurbaşkanını devletin birlik ve beraberliğini artırıcı, koordineyi sağlayıcı ve daha çok temsil görevlerini yapan bir konumda, cumhurun reisi konumunda tutmaktır. Dolayısıyla başbakanlığın yetkileri artırılmalı, icrai bir sorumluluğu bulunmayan cumhurbaşkanlığının yetkileri ise azaltılmalıdır. Böylece şikâyetçi olunan iki başlı sistemden, tekli sisteme geçilmiş olacaktır. Türkiye’nin ihtiyacı; cumhurbaşkanının değil, başbakanın güçlendirilmesidir. Bir başka deyişle ülkemizin ihtiyacı; “Güçlendirilmiş Başbakanlık” sistemidir. Yani parlamenter sistemin güçlendirilmesidir.”

Okutan, parlamenter sistemin güçlendirilmesi için demokratik hayatın vazgeçilmez unsuları olan siyasi partilerin güçlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, seçim ve siyasi partiler yasasının mutlaka değiştirilmesi ve demokratikleştirmesi gereğine işaret etti.

            MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan, mektubunu şöyle tamamladı: “Kendi hür iradem ve vicdani kanaatlerim çerçevesinde arz ettiğim görüş, teklif ve kanaatlerimi bilgi ve takdirlerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.”

 

 

 

MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan’ın mektubunun tamamı şu şekilde:

 

Sayın Milletvekilim;

 

Türkiye bir beka sorunu ile karşı karşıya iken sistem değişikliğine gitmenin bedelinin ağır olacağı malumlarınızdır.

Bütün yetkileri kendinde toplamış kişiye başkan ya da cumhurbaşkanı demeniz bir şeyi değiştirmeyecek, değişen isim dışında hiç bir şey olmayacaktır.

Partili Cumhurbaşkanı hükümeti kuracak, Partili Cumhurbaşkanı genel başkanı veya üyesi olduğu parti vasıtasıyla TBMM’yi kontrol edecek, Partili Cumhurbaşkanı yüksek yargı üyelerinin yarısını doğrudan kendi, diğer yarısını da kontrolündeki parlamentodan seçtirerek atayacak.

İstediğinde parlamentoyu feshetme, ikinci döneminde erken seçim olursa bir dönem daha aday olabilme, yürütmeyle ilgili kararname çıkarma gibi daha bir dizi yetkinin Partili Cumhurbaşkanında, yani tek elde toplandığı bir sistem önerisiyle karşı karşıyayız.

Önerilen sistem, Tam Başkanlık Sistemi’ne bile rahmet okutan, kuvvetler birliği sistemidir. Yani bütün yetkilerin tek elde toplandığı bir dikta rejimidir.

 

Değerli Milletvekilim,

Partili cumhurbaşkanlığı, partinin askeri, partinin polisi, partinin hâkimi, partinin savcısı, partinin memuru velhasıl partinin devleti sonucunu doğuracağından, memleket ayrışmaya gidecektir. Böyle bir kutuplaşma ve ayrışma doğal olarak birlik ve beraberliği zedeleyecek, zihinsel olarak bölünmeye ve parçalanmaya hizmet edecektir. Birlikteliğimiz zarar görecektir.

Bize göre bu yeni sistemin adı parti devletidir ve nihayetinde seçilmiş diktatörlüktür.

Partili cumhurbaşkanlığı demek, Türkiye için aynı zamanda tek parti dönemine dönmek demektir.

Pek çok maddesi değiştirilen 12 Eylül Anayasası, darbenin lideri Kenan Evren’e göre kurgulanmış bir anayasa olduğu herkesin malumudur.

Aslında bu yüzden 12 Eylül Anayasası’nda cumhurbaşkanlığı olması gerektiğinden fazla güçlendirilmiştir.

Bu husus, politik şahsiyet taşımayan cumhurbaşkanları için pek fazla sorun olmamıştır. Ancak aktif siyasetin içinden ve parti liderliğinden gelen Merhum Özal, Merhum Demirel ve Sayın Erdoğan için bunun bir sorun oluşturduğu ortadadır. Bunu inkâr etmiyoruz.

Parti liderleri, kendileri başbakanken, cumhurbaşkanlarının yetkilerini çok gördüler, doğal olarak siyasi temsil ve sorumluluk yetkisinin kendilerinde olduğunu dillendirdiler ve dolayısıyla çatışma kaçınılmaz oldu. Sonra bu liderler kendileri cumhurbaşkanı olunca da partileriyle ilişkilerini devam ettirmek, partilerini yönlendirmek ve yönetmek istediler, ancak bu resmen ve fiilen mümkün olmadı. Tartışma çıktı.

Sonuçta Türk siyasetine bir dönem damgasını vuran Anavatan Partisi de, Doğru Yol Partisi de kurucu liderleri cumhurbaşkanı olunca dağıldı. Bu iki parti birleşmelerine rağmen erimeyi durduramadılar.

Belli bir birikimi, misyonu ve kadroyu temsil eden partilerin dağılması, eriyip gitmesi ve yok olması esasında Türk demokrasisi açısından bir kayıptır. Çünkü siyasi partiler, çok partili parlamenter sistemin vazgeçilmez unsurlarıdır.

 

Sayın Milletvekilim,

Bir yanlışı daha büyük yanlışla düzeltemeyiz.

1982 Anayasasındaki bir yanlışlığı düzeltmek gerekçesiyle, yönetim sistemimiz çok daha büyük ve içinden çıkılmaz hale gelebilecek vahim bir yanlışa sürüklenmek üzeredir.

1982 Anayasasının getirdiği iki başlı sistemi düzeltmenin yolu; Başkanlık veya partili cumhurbaşkanlığı sistemi değildir. Soğuk savaş şartlarının dayattığı demokratik anlayışa da götürmek değildir.

Bu iki yol da Türkiye’yi seçilmiş diktatörlüğe ve çöküşe götürür.

Çözüm; 1982 Anayasasının cumhurbaşkanına verdiği yetkilerin azaltılmasından geçmektedir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz “İmam Hatiplere Olan İlgi Zorlamanın Değil, Gönül Bağının Eseridir”

“İmam Hatiplere Olan İlgi Zorlamanın Değil, Gönül Bağının Eseridir”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir