Ana Sayfa Trabzon Haber Edebiyat Türkiye’yi Avrupa’ya yakınlaştırıyor

Edebiyat Türkiye’yi Avrupa’ya yakınlaştırıyor

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi tarafından Ruhi Yılmaz Sanat Evi’nde “Türkiye Edebiyatında Avrupa” başlıklı bir etkinlik gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 25 Mayıs 2017 Perşembe 22:34
Edebiyat Türkiye’yi Avrupa’ya yakınlaştırıyor

 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi tarafından Ruhi Yılmaz Sanat Evi’nde “Türkiye Edebiyatında Avrupa” başlıklı bir etkinlik gerçekleştirildi. Şair ve yazar Serkan Türk’ün katıldığı etkinlikte Avrupa’da yaşayan Türk yazarların eserlerinden hareketle yazarların gözünden Avrupa ve Avrupa’da yaşayan aydınların gözünden Türkiye konusu hakkında açıklamalarda bulunuldu.

 

Etkinliğin açılışında konuşan TTSO AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Yakup Karbuz, kültür ve sanat alanındaki çalışmaların Türkiye ve Avrupa arasındaki yakınlaşmayı artırdığını, aslında Türkiye’nin de Avrupa’nın bir parçası olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

 

Açılış konuşmasının ardından söz alan yazar ve şair Serkan Türk, kendisinin de Avrupa’da çalışmalar yaptığını kaydederek, Avrupa ülkelerinde yaşayan pek çok Türk yazarın olduğunu ve bazı Türk yazarların kitaplarının o ülkelerde milyonlar sattığını vurguladı. Türk, yurtdışında yaşayan yazarların aslında Türkiye’nin birer temsilcileri olduğunu da anlatarak bu durumun öneminin herkes tarafından bilinmesi gerektiğine işaret etti. Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli yazarların işlediği meselelerin genellikle gurbet, vatan gibi konulara odaklandığını da dile getiren Türk, ancak bu kavramların dışına çıkıp uluslararası alanda etkili eserler veren yazarlar olduğunu da söyledi. Türk, Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk yazarların, Türkiye’de yaşayan yazar ve şairlerin eserlerini yaşadıkları ülkelerdeki dillere çevirdiklerini de vurgulayarak edebiyat alanındaki bu olanağın çok güçlü bir şekilde desteklenmesi gerektiğini bu desteğin ülkemizin algısı anlamında dünyada olumlu bir yansıması olacağını da söyledi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Dolmuşa zam geldi

Dolmuşa zam geldi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir