Ana Sayfa Siyaset Cora:Katar'ın yanındayız

Cora:Katar'ın yanındayız

AK PARTİ Trabzon Milletvekili Salih Cora, Katar’ın Arap Ülkeleri tarafından haksız yere yalnızlaştırılmaya çalışıldığını belirtti.

Giriş Tarihi: 11 Haziran 2017 Pazar 17:06
Cora:Katar'ın yanındayız

AK PARTİ Trabzon Milletvekili Salih Cora, Katar’ın Arap Ülkeleri tarafından haksız yere yalnızlaştırılmaya çalışıldığını belirtti. Cora “Özellikle Hamas ve İhvan hareketine yapmış olduğu destekten dolayı Katar’ı terör örgütlerine destekle suçlayıp, sözde Amerika’ya, İsrail’e şirin gözükmeye çalışıp bir taraftan da Arap ülkelerinin bulunduğu coğrafyada, zamansız bir hamleyle bölgeyi istikrarsızlaştırmaya yol açan bir tavır ortaya konulmaktadır.” şeklinde konuştu.

 Türkiye’nin sonuna kadar Katar’ın yanında olduğunu belirten Cora, açıklamalarını şu şekilde südürdü: “ Geçmişte ilişkilerimizin gereğini yapmaktayız. Türkiye müttefiklerini hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır. Genel politikamız haksızlığa karşı bir duruştur. Suudi Arabistan nasıl 11 Eylül saldırılarından sonra Amerika’da alınan kararlarla suçladığında, Türkiye bu kararlara karşı muhalif durduysa, yine Mısır’da seçimle iş başına gelen Mursi’nin devrilmesine ve darbe yapılmasına, Suudi Arabistan’ın darbecileri desteklemesine karşı bir duruş sergilemiştir.” Türkiye’nin bölgedeki istikrarsızlaşmanın önüne geçmek için, olaya bir arabuluculuk rolü üstlendiğini belirten Cora, sorunun çözümünün aktörü olma konusunda Türkiye’nin aktif davrandığını kaydetti. Cora “Serinkanlı bir şekilde hareket ediyoruz, siyasi diyalog kararlarını açık tutarak, uluslararası diplomatik ve hukuk kurallarına uyarak uygun bir şekilde bu meselenin dışardaki ülkelerin, bu coğrafyaya yabancı ülkelerin müdahalesine maruz kalmadan çözmenin derdi içerisindedir.” dedi. O bölgedeki yaşanacak her türlü istikrarsızlık bütün Müslüman coğrafyasını etkileyeceğini belirten Cora, Katar’a karşı şu an uygulanan izolasyon ve ambargonun tamamen yanlış gerekçelere, dayanaksız temellere dayandırıldığını belirtti. Cora “Hamas bir terör örgütü olarak kabul edilemez. Hamas, Siyonist İsrail’in Filistin topraklarına karşı haksız işgaline karşı bir direniş örgütüdür. Aynı şekilde İhvan Hareketi de bir terör örgütü olarak kabul etmek mümkün değildir. İhvan Hareketi de Müslüman coğrafya da teamüllere uygun bir şekilde siyasi mücadelesini yapan bir kuruluştur. Mısır’da Müslüman Kardeşler seçimle iş başına geldi. Seçimle iş başına gelmiş birilerini terör ile suçlamak bizim gerçeklerimize uygun değildir.” dedi.

 Tarihsel sürecine bakıldığında, o bölgede oynanan oyunları yakından bilen bir ülke olduğumuzu belirten Cora, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Tecrübe edinen bir ülke olarak sorunu diyalogla, iletişimle, serinkanlılıkla çözme noktasında adım atmaktayız. Bu sürecin sonunda ambargo kararı alanlar kime yaranmak istiyorsa önce onlar tarafından yalnız kalacaklarını da hesaba katmak durumundadırlar. Son yapılan açıklamalara da bakıldığı zaman hem bir yandan ambargo kararı alıp önce desteklediğini söyleyenler şimdi de ilişkilerin iyi olma noktasında temennilerde bulunarak nasıl bir tutum, ikiyüzlülük içerisinde olduklarını gösteriyorlar. Katar’ın bir yanlışı yoktur, Türkiye’de Katar’ın yanındadır. Katar’ın yanında olmamız Suudi Arabistan’ın karşısında olduğumuz anlamını ortaya çıkarmamalıdır. Amacımız her iki tarafa eşit koşullarda karşılıklı bir diyalog ortamını yaratabilmektir. İnşallah sorun kısa sürede halledilip, bölgeye istikrarsız bir ortam oluşturmadan çözülecektir.”

 Katar’a asker göndermemizin Katar’ın yanında, Suudi Arabistan’ın karşısında olduğumuz anlamına gelmediğini belirten Cora, açıklamalarını şu şekilde bitirdi: “Katar’ın da sahada ve masada söz sahibi olabilmesi için yanında olduğumuzu göstermemiz gerekiyor. Hem insani yardım noktasında hem askeri yardım noktasında ilişkilerimizi resmiyete kavuşturmak gerekiyordu. Bizim zaten daha önce orada askeri bir üssümüz vardı. Asker göndererek bunu geliştirmiş oluyoruz. Daha önce atılan adımlar yapılan sözleşmeler ve uluslararası antlaşmalarda imzaları atılmıştır. Meclis onayından geçerek Katar’ın yanında olduğumuz resmiyet kazanmıştır.”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Bak Trabzon'da

Bakan Bak Trabzon'da

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir