Ana Sayfa Sağlık Çocuklara köpekli terapi

Çocuklara köpekli terapi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde, atlarla terapinin ardından köpekle terapi ile rehabilitasyon tedavisine başlandı.

Giriş Tarihi: 12 Temmuz 2016 Salı 14:58
Çocuklara köpekli terapi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde, atlarla terapinin ardından köpekle terapi ile rehabilitasyon tedavisine başlandı. Sevimli hayvanlar bedensel engelli, MS, otizm, hiperaktivite, serebral palsi hastası özellikle çocuklarda mucizevi faydalar sağladığı gözlendi. 

Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük engelli rehabilitasyon merkezi olan Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, duyu bütünleme alanında eğitim alan uzman fizyoterapistler ve eğitimli köpekler eşliğinde seansa katılan çocuklarda duygusal ve fiziksel alanlarda olumlu gelişmeler kaydediliyor. 

ÇOCUKLAR HAYVANLAR İLE ENGELLERİ AŞIYOR

Duyu organlarında duyma, koklama, tatma, görme, hissetme ile ilgili denge problemi yaşayan çocuklar, hayvanlar sayesinde engelleri aşıyor. Dokunma problemi yaşayan, yemek yemek istemeyen bir çocuk, köpek ile terapiden sonra yemeğe başlıyor, diğer nesnelere kolaylıkla dokunabiliyor. Tamamen ücretsiz olan köpekle terapi seanslarından yararlanacak çocukları, okulda görevli fizyoterapistler ve özel eğitim öğretmenleri belirliyor.

Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Fizyoterapisti Jacqueline Clara Altan, merkezde verilen terapi hakkında bilgi verdi. Terapinin duyu bütünleme alanında eğitim almış biri tarafından verilmesi gerektiğine değinen Clara Altan, "Duyu organlarında denge problemi yaşayan çocukların kimisi dokunmak istemiyor, kimisinin sürekli midesi bulanıyor, kimisi de yemek yemek istemiyor. Özellikle otistik çocuklarda bu sorunu çok fazla yaşıyoruz." dedi.

KÖPEĞE DOKUNMAK İYİ GELİYOR

Otistik çocuklarda görülen sorunlarda köpeklerin destek olduğunu söyleyen Altan, "Mesela hastamızla beraber köpeğe yemek yediriyoruz. Dokunmak çocuklara çok fazla uyarı veriyor. Köpeğe alışınca başka şeylere dokunması daha kolay oluyor. Meyvelere dokunamayan çocuklar, yaptığımız terapi sonrasında meyve yemeye başlıyor. Köpek, hastaları motive ediyor. Denge olmadığı için en küçük bir yüksekliğe çıkamayan çocuklar, köpeğin çıkığını görünce, 'Köpek çıkabiliyor ben de çıkabilirim' diyor. Konuşma problemi olan çocuklar da ise köpeğe verdiğimiz komutlardan etkileniyor. O da komut vermek istiyor ve konuşmaya başlıyor." dedi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir