Ana Sayfa Bölgesel Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü İl Müdürlüğünü Ziyaret etti

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü İl Müdürlüğünü Ziyaret etti

Trabzon Haber-İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şu şekildeydi.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2012 Çarşamba 19:51
Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü İl Müdürlüğünü Ziyaret etti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Durali Koçak  23 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilen Su Ürünleri Araştırma Teknesi (SÜRAT -1) Açılış Törenine katılmak için geldiği Trabzon’da İl Müdürlüğümüzü de ziyaret etti.
Genel Müdür Koçak İl Müdürlüğünde yapmış olduğu konuşmada: Balıkçılıkta sürdürülebilirliğin sağlanması için bilimsel araştırmalara ve denetime ihtiyacımız var dedi. Bunun sağlanması adına balıkçılık faaliyetlerinin izlenmesi ve veri toplama çalışması başlattık.Bu çalışma ile hamsinin yanı sıra lüfer Kılıç ve orkinos av faaliyetlerinin izlenmesi amaçlanmaktadır. İzleme çalışması esnasında av verilerinin toplanması, avcılık faaliyetlerinin gemide izlenmesi aşamaları bulunmaktadır. Bu veriler ileriki yıllarda balıkçılığımızda alınacak kararlara ve politikalara yön verecek olduğundan oldukça önemli görülmektedir.
Özellikle ülkemiz balıkçılığının büyük miktarını oluşturan hamsinin yoğun olarak avlandığı Doğu Karadeniz’in balıkçılıktaki önemine vurgu yapan Koçak Geçtiğimiz yıl alınan Lüfer boy yasağı düzenlemesinin meyvelerini vermeye başladığını bu yıl lüferde bir artışın gözlemlendiğini belirtti. Bu yıl büyük ses getiren Karasularımızda; gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 24 metre derinlikten sığ sularda avcılığın yasaklanmasının da uzun vadede balıkçıların kazancını artıracağını belirterek buna uyulmasının balıkçının faydasına olduğunu belirtti.

Bu yıl değişikliğe gidilerek daha önce sadece hamside alınan nakil belgesinin artık karaya çıkarılan 50kg.’ın üzerindeki tüm su ürünlerinde alınma zorunluluğunun getirildiğini belirtti. Bu doğrultuda balıkçıların da seyir defterlerini eksiksiz doldurarak karaya çıkış yaptıkları barınakta yetkilendirme yapılan kooperatif başkanlıklarına Su Ürünleri Nakil Belgesi ile nakledilmesi gerektiğini belirtti.Durali Koçak Müdürlüğümüzde su ürünleri biriminde çalışma yapan teknik personele çalışmalarında başarılar dileyerek ayrıldı


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir