Ana Sayfa Trabzon Haber AFAD 57 kişi kurtardı

AFAD 57 kişi kurtardı

Trabzon Afet ve Acil Durum(AFAD) İl Müdürlüğü ekiplerinin 2016 yılında 50 olaya müdahale etti.

Giriş Tarihi: 7 Şubat 2017 Salı 16:36
AFAD 57 kişi kurtardı

Trabzon Afet ve Acil Durum(AFAD) İl Müdürlüğü ekiplerinin 2016 yılında 50 olaya müdahale etti. Trabzon AFAD İl Müdürü Ömer Kıratlı, Müdahale edilen tüm olaylar sonrasında 14 vatandaşımıza maalesef ölü olarak ulaşılmış, 57 vatandaşımız yaralı-sağ olarak kurtarılmıştır. dedi.

2016 yılındaki faaliyetlerle açıklamalarda bulunan Kıratlı, Afet ve Acil Durumlara etkin, kalıcı ve hızlı müdahale edebilmek amacıyla kurulan AFAD faaliyetlerini insan odaklı olarak sürdürmektedir. Hizmetlerini başarıyla sürdüren Trabzon Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz 2016 yılı içerisinde Arama-kurtarma açısından 50 olaya müdahale etmiştir. 2016 yılı içerisinde akılda kalan olaylar; 21.09.2016 tarihinde İlimiz Beşikdüzü ve Vakfıkebir ilçelerinde aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen sel, heyelan ve su baskınları ile İlimiz Vakfıkebir İlçesinde 29.09.2016 tarihinde bir öğrencimizin denizde boğulmasıdır. Yıl içerisinde müdahale edilen diğer olay çeşitleri ise şöyledir: Arazide kayıp arama, derede kurtarma, mahsur kalma, hayvan kurtarma, trafik kazası, boğulma, çığ, KBRN, su baskını, sel, toprak kayması gibi olaylardır.  Müdahale edilen tüm olaylar sonrasında 14 vatandaşımıza maalesef ölü olarak ulaşılmış, 57 vatandaşımız yaralı-sağ olarak kurtarılmıştır. diye konuştu.

 

Kıratlı, açıklamalarına şöyle devam etti: 30 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen masa başı bölge tatbikatında, Trabzon Afet Müdahale Planı kapsamında 4 AFAD İl Müdürlüğü (Trabzon, Gümüşhane, Giresun, Rize) ve planda görev alan İlimiz kamu kurum ve kuruluşları yer almıştır. Sayın Valimiz Yücel Yavuzun başkanlık ettiği masa başı bölge tatbikatını Sayın Vali Yardımcımız Necmettin Yalınalp yönetmiştir. 2016 yılı içerisinde afet ve acil durum olaylarını yerinde koordine edebilmek maksadıyla AFAD Başkanlığınca ilimize bir adet afet koordinasyon tırı ile zor arazi koşullarında kurtarma çalışmalarına katkı sağlamak üzere 2 adet 8x8 amfibik araç tahsis edilmiştir. Ayrıca özellikle kayıp vakalarında kullanılmak üzere bir adet drone envanterimize dahil edilmiştir. Alo AFAD 122 hattıyla vatandaşlarımızın acil çağrıları 7/24 karşılanmakta olup nöbette bulunan görevli personel ile çağrının durumuna ve içeriğine göre hızlı bir şekilde müdahale edilmektedir. Çağrı merkezine yıl içerisinde 27862 çağrı gelmişse de bu çağrıların yüzde 98 ' ini asılsız çağrılar oluşturmaktadır. Gerçek ihtiyaç sahiplerinin taleplerinin hayati önem taşıması sebebiyle vatandaşlarımızın bu noktada daha duyarlı olmaları beklenmektedir. dedi. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Efsaneler hükümlülerle buluşuyor

Efsaneler hükümlülerle buluşuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir