Ana Sayfa Trabzon Haber 57 yılın En Yoğun Kar

57 yılın En Yoğun Kar

Trabzon’da 1960’dan sonra en yoğun kar yağışı yaşandı

Giriş Tarihi: 31 Ocak 2017 Salı 16:05
57 yılın En Yoğun Kar

26 Ocak’tan itibaren kar yağışının devam ettiği Trabzon’da dün gece son yılların en yoğun kar yağışı gerçekleşti. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Meteoroloji verilerine göre son 57 yılın en yoğun kar yağışı gerçekleşti” derken vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Trabzon il genelinde aralıksız olarak saatlerce devam eden kar yağışı sonucunda, Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün verilerine göre şehir merkezindeki kar kalınlığı 66 cm’ye ulaştı. Bu rakamın Trabzon şehir merkezinde 1960’dan beri ölçülen en yüksek kar kalınlığı olduğu tespit edildi. Kırsal kesimlerde bulunan mahallelerde ise kar kalınlığının 2 metreye kadar ulaştığı görüldü.

Kar yağışının bugün (Salı) ve yarın da (Çarşamba) devam etmesi beklenirken Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, hemşehrilerine önemli uyarılarda bulundu. Yoğun kar yağışı ile birlikte çığ ve heyelan tehlikelerinin ortaya çıktığını hatırlatan Başkan Gümrükçüoğlu, “Şehrimizde son 57 yılın en yoğun kar yağışı gerçekleşti. Hasta, yaşlı ve çocuklarımızın ehemmiyet gerektiren bir durum olmadıkça evlerinden çıkmamaları büyük önem arz ediyor. Hemşehrilerimden özel araçlarını bir müddet daha kullanmamalarını rica ediyorum. Ayrıca çığ ve heyelan ihtimaline karşı, tehlike arz eden tüm alanlardan uzak durulması, bu tür alanların boşaltılması gerekmektedir. Hemşehrilerimden tüm bu konularda çok daha dikkatli olmalarını özellikle istirham ediyorum” dedi.

Trabzon genelinde sürdürülen kar mücadelesi çalışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Gümrükçüoğlu, sözlerini özetle şu şekilde tamamladı: “Şu an 265 iş makinesi ve 750 personel ile çalışmalarımızı sürdürtmekteyiz. Gerek şehir merkezi ve ilçe merkezlerinde temizlik ve ana arterlerin ulaşıma açılması çalışmaları, gerekse mahallelerimize yeniden ulaşımın sağlanması noktasında çalışlarımız 24 saat esasına dayalı olarak sürdürülüyor. Ana arterler ve kamusal alanları birinci önceliğimiz durumundadır. Hastası olan, mahsur kalan, afet yaşayan olduğunda, bizlere, 122’ye ulaşıldığında anında gerekli çalışmaları yapıyoruz.”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Efsaneler hükümlülerle buluşuyor

Efsaneler hükümlülerle buluşuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir