Ana Sayfa Teknoloji 50 yıl öncesinin en hızlısı!

50 yıl öncesinin en hızlısı!

Moore Kanunu, bilgisayarların işlemci kapasitelerini her iki senede bir ikiye katladığını söylüyor. Ancak 1962‘de ortaya çıkan İngiltere’nin ilk süper bilgisayarı Ferranti Atlas, ülkenin bilgisayar gücünü bir günde ikiye katlamıştı.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 00:46
50 yıl öncesinin en hızlısı!

Atlas’ın 50. yılını kutlamak isteyen Google, süper makinenin yapımında çalışan bazı kişilerle röportajların da bulunduğu bir video meydana getirdi. Atlas, ilk bilgisayarlardakinin aksine transistörlerle çalışıyordu. Ancak yine de oldukça zahmetli bir birleştirme sürecine ihtiyaç duyuyordu. Videoda konuşan eskli Atlas bakım mühendisi John Crowther, Londra Üniversitesi’nde ikinci Atlası toplamalarının 6 ay sürdüğünü söylüyor.

Crowther, birleştirme işlemini tamamladıktan sonra makinenin sadece 10 dakika bozulmadan çalışmasının bile yüzlerini güldürdüğünü, bunu bara giderek kutladıklarını söylüyor. Crowther, Atlas’ın parçalarının üretiminin normalde demiryolu motorlarını üreten bir fabrikada üretildiğini, dolayısıyla parçaların kalın bir toz katmanıyla geldiğini söylüyor. Crowther’a göre sistem hatalarının yaklaşık üçte biri, bu kir nedeniyleydi. Atlas, sadece 14 sene sonra geliştirilen daha yeni modellerle devre dışı kalmıştı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir