Ana Sayfa Trabzon Haber 41 Ton Hamsiye El Konuldu

41 Ton Hamsiye El Konuldu

Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol ekibi , 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında verilen yetki ile su ürünlerinin karaya çıkış noktalarında, toptan ve perakende satış yerlerinde, nakil güzergahlarında, İşleme ve değerlendirme tesislerinde tür, boy, zaman, yer ve av araçları yönünden denetimlerini yoğun bir biçimde sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 13 Ocak 2017 Cuma 16:29
41 Ton Hamsiye El Konuldu

Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol ekibi , 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında verilen yetki ile su ürünlerinin karaya çıkış noktalarında, toptan ve perakende satış yerlerinde, nakil güzergahlarında, İşleme ve değerlendirme tesislerinde  tür, boy, zaman, yer ve av araçları yönünden denetimlerini yoğun bir biçimde sürdürüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit GÜLBAY,   su ürünleri avcılığına getirilen kuralların takip ve kontrolünün son derece gerekli ve faydalı olduğunu ifade ederek ‘Kontrol ve denetimlerimiz aralıksız sürüyor. Bilindiği üzere 13 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4/1 numaralı ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ ile boy sınırlamalarının getirildiğini hatırlattı. İlimizde personellerimiz tarafından 2017 yılında yapılan denetimlerde  boy yasağına riayet edilmeden avlanan , nakledilen ya da tesislerde işlendiği tespit edilen  40.560 kg hamsi balığına el konularak sorumlular; 1 işleme değerlendirme tesisi,1 balıkçı gemisi donatanı ve 1 nakil vasıtası şoförüne  idari para cezası uygulanmıştır. Gülbay Sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması için her balığa bir kez üreme şansı verilmesi için balıklarda boy yasaklarının önemine dikkat çekti.

 Cahit Gülbay, karaya çıkış noktasından itibaren nakledilen  50 kg dan fazla tüm su ürünlerine ‘’Su Ürünleri Nakil Belgesi’’ düzenlenmesi zorunluluğu getirmiştir hatırlatması yaparak   karaya çıkış noktasından itibaren belge zorunluluğu olmasına rağmen belgesi olmayan ürünlerle ilgili yasal işlem yapılacağını sözlerine ekledi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz Trabzon'da okulsuz mahalle

Trabzon'da okulsuz mahalle

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir