Ana Sayfa Kültür & Sanat 17 ARALIK’TA TRABZON’A “ÇÖPLÜK” GELİYOR!

17 ARALIK’TA TRABZON’A “ÇÖPLÜK” GELİYOR!

Trabzon Haber-Dünya Tiyatro gününde ZİNOS Çöplük'le sahnede olacak

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 20:50
17 ARALIK’TA TRABZON’A “ÇÖPLÜK” GELİYOR!

27 Mart 2010 Dünya Tiyatrolar Gününde Trabzon’da, İbrahim KAVZOĞLU,

Özlem ŞAHİN ve Hasan KAVZOĞLU tarafından kurulan ZİNOS, 17 Aralık’ta yepyeni bir oyunla tiyatro severlerin karşısına çıkıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla oyuna hazırlandıklarını belirten drama eğitmeni Hasan KAVZOĞLU oyun ile ilgili şöyle konuştu: Bizim için her oyun çok değerli ve önemlidir ancak bu oyun bizim için ayrı bir önem taşıyor. İl dışındaki çeşitli festivallere bu oyunla katılmayı düşünüyoruz. Trabzon seyircisinin karşısına böyle bir oyunla çıkacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.

 

 

“Çöplük” oyununun yönetmeni olan İbrahim KAVZOĞLU’da sıkı bir tempo ile haftanın en az beş günü çalışma yaptıklarını söyledi. Turgay NAR’ın kaleme aldığı ödül şampiyonu “Çöplük” oyunu, Aralık ayının 17’sinde ilk perdesini açıyor. Yönetmen İbrahim KAVZOĞLU yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; Trabzon kültür ve sanat tarihi açısından oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. Şehrimizde kültür ve sanat adına yapılan güzel çalışmalara yenilerini eklemek için bir araya gelmiş sanat gönüllüleriyiz.

 

 

Tiyatronun kurucularından Özlem ŞAHİN ise; “Zinos, şehrimizde martının küçüğüne verilen isimdir. Bizim bu ismi tercih etmemizin nedeni de, yöremizin kültürel zenginliğine sahip çıkma anlayışımızın bir sonucudur” diyerek ZİNOS ismini neden tercih ettikleri konusuna açıklık getirdi.

 

Tiyatro Zinos’u; şehrimizin bozulan imajının düzeltilmesine katkıda bulunmak, gençleri sanatsal etkinliklerle buluşturmak için kurduklarını belirten Hasan Kavzoğlu Trabzon’un sesi olacaklarını söyledi.

 

“Dünyadaki bütün olumsuzluklara inatla direnen; insanı, insana, insanla ve insanca anlatan soylu tiyatro sanatına küçük de olsa bir katkı yapmaya çalışacağız. Bizler sanatsal değerleri ve tiyatronun ilkelerini korumak zorundayız. Tiyatro ZİNOS olarak oyuncularımıza ve diğer elemanlarımıza sanatsal duruşun ve tiyatro ahlakının en doğrusunu göstermek amacındayız.” Sözleriyle sanatsal yolculuklarındaki felsefelerini açıklayan ZİNOS ekibi, tiyatro salonlarının sıcaklığını seyirciyle paylaşmak için yola çıkan sanat gönüllülerini, tiyatro sevdalılarını, sanatsever Trabzonluların bekleyeceğine inanıyoruz” dediler.

Bu sene ÇÖPLÜK oyunuyla 17 Aralık Pazartesi günü ilk kez perde açacak olan ZİNOS’un ekibinde Ali Kemal Karabina konuk oyuncu olarak rol alırken, Aymelek rolü ile Arzu Seçmen, Haço rolü ile Fatih Latifoğlu, İsrafil rolü ile de Süleyman Kumaş var.


Oyunun Aralık Ayı Programı:

17 Aralık Saat: 20.00 Ortahisar Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi
22 Aralık Saat: 13.00 Ortahisar Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi

26 Aralık Saat: 20.00 Ortahisar Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi

Bilet ve detaylı bilgi için: 0532 237 5005

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir